27-01-2021

27/1/2021

Nowy Rok, nowe podatki. O czym powinni pamiętać Przedsiębiorcy?

Wraz z początkiem roku 2021, w życie weszły zmiany dotyczące stawek i sposobów naliczania podatków. Zmiany te w największym stopniu dotyczą przedsiębiorstw handlowych – także tych małych i średnich. Które ze zmian są korzystne, a które będą stanowić dodatkowe trudności? Jak wpłynie to na prowadzenie działalności gospodarczej? Oto co powinna wiedzieć w nowym roku każda osoba prowadząca własny biznes.

Podatek cukrowy – nowy podatek w 2021

Zdecydowanie „najgłośniejszym” podatkiem, który wszedł w życie wraz z początkiem roku jest podatek od napojów zawierających cukier lub substancje aktywne, takie jak kofeina lub tauryna. Nowa opłata obowiązuje wskutek podpisania Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Ujmując rzecz prościej, zdrożeją napoje uznawane powszechnie za niezdrowe, a więc te wysokosłodzone oraz o właściwościach pobudzających (popularne „energetyki”). Warto dodać, że opłata dotyczy nie tylko napojów zawierających cukier jako taki, ale także wszelkich substancji słodzących, jak bezkaloryczne słodziki czy stewia[1].

Opłata cukrowa składa się z dwóch części – stałej i zmiennej[2].

  • Pierwsza wynosi 0,50 zł na litr w przypadku, kiedy zawartość substancji słodzącej nie przekracza 5 g na 100 ml napoju.
  • Druga część dotyczy napojów, które przekraczają ten limit. Za każdy gram cukru powyżej granicy 5 g należy dopłacić 0,05 zł.

Jeżeli napój zawiera powyżej 20% soku owocowego lub warzywnego, będzie zwolniony z pierwszej części opłaty. Jeżeli chodzi o napoje energetyzujące, z kofeiną lub tauryną, należy doliczyć do nich dodatkowe 0,10 zł za litr.

Głównymi podatnikami opłaty cukrowej będą podmioty sprzedające napoje do punktów sprzedaży detalicznej lub producenci prowadzący sprzedaż detaliczną, a także importerzy wyżej wymienionych napojów. Powoduje on jednak zmiany dla całego łańcucha dostaw. Wyższa cena „u źródła”, to wyższa cena na półkach sklepowych, co może przełożyć się na spadek zainteresowania klientów lub zwrot w stronę tańszych produktów[3].

Podatek „od małpek” – nowy podatek w 2021

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące opodatkowania napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml, tak zwanych „małpek”. Opłata ma wynieść 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Najprościej można zrozumieć sposób naliczania opłat na przykładzie najpopularniejszych alkoholi sprzedawanych w małych butelkach[4]:

  • 1 zł od 100 ml butelki wódki 40%,
  • 2 zł od 200 ml butelki wódki 40%,
  • 0,88 zł od 250 ml butelki wina 14%.

Podobnie, jak w przypadku opłaty cukrowej, podatek „od małpek” płacić mają hurtownicy sprzedający je do punktów sprzedaży detalicznej. Można jednak spodziewać się, że ciężar opłaty odczują także sprzedawcy, a także klienci. W branży już mówi się o coraz popularniejszym sposobie na uniknięcie opłaty, a więc o opakowaniach, głównie wódek smakowych o pojemności 350 ml[5].

Podatek handlowy – nowy podatek w 2021

Podatek ten dotyczy jedynie dużych detalistów, niemniej warto dodać o nim w zestawieniu. Dotyczy on podmiotów, które w danym miesiącu osiągnęły ponad 17 mln przychodu ze sprzedaży detalicznej. Wprowadzona zostaje opłata 0,8% od nadwyżki przychodu od 17 do 170 mln zł miesięcznie oraz 1,4% od nadwyżki ze sprzedaży na poziomie ponad 170 mln zł miesięcznie. Warto wspomnieć, że podatek handlowy nie dotyczy sprzedaży przez internet[6].

Europejski podatek od plastiku – nowy podatek w 2021

Zgodnie z nowymi przepisami, już od 1 stycznia kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do płacenia nowego podatku obejmującego niepoddawane recyklingowi opakowania z tworzyw sztucznych, tzw. Plastic Tax. Co istotne, wciąż nie wiadomo kto finalnie zostanie nim obciążony – czy rząd zapłaci go z budżetu, czy przeniesie odpowiedzialność na producentów (a ci z kolei na konsumentów), co może wiązać się z dalszym wzrostem cen[7].

Ile wynosi podatek od plastiku? Otóż opłata naliczana jest na podstawie całkowitej masy niepoddanych recyklingowi odpadów stanowiących opakowania z tworzyw sztucznych. Za każdy kilogram nieprzetworzonych odpadów stawka ma wynosić 0,80 euro, co oznacza konieczność zapłaty 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę obecny poziom wytwarzania odpadów nieoddawanych do recyklingu i uchwalone stawki Polska będzie zmuszona zapłacić nawet do 429 mln euro, a więc 2 mld zł. Opłaty mają zachęcić państwa do inwestowania w systemy recyklingu i odejście od produkcji nieprzetwarzalnych opakowań z tworzyw sztucznych[8].

Estoński CIT – nowy podatek w 2021

To informacja, która przyda się przedsiębiorcom będącym udziałowcami lub właścicielami spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także tych akcyjnych. Z początkiem roku zmienia się sposób rozliczania podatku CIT na podatek estoński (funkcjonujący w prawie jako ryczałt od dochodów spółek kapitałowych). To dobra zmiana, która znacznie uprości życie przedsiębiorcom, ponieważ ułatwia rozliczenia podatkowe! Ryczałt dotyczy spółek kapitałowych, a więc prowadzonych w formie spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością.

W skrócie, estoński CIT oznacza brak konieczności opłaty podatku dochodowego tak długo, jak długo zysk zostaje w firmie i zostaje w minimalnym – określonym w ustawie – stopniu reinwestowany[9]. Pobór podatku odbywa się dopiero w momencie wypłaty zysku przez udziałowców spółki. Ponadto ryczałt od dochodów spółek kapitałowych oznacza odejście od ewidencji podatkowej i konieczności ustalania dochodu podlegającego opodatkowaniu na bieżąco, a więc – znacznie upraszcza rozliczenia podatkowe.

Estoński CIT skierowany jest do mikro, małych i średnich spółek kapitałowych[10]:

  • których roczne przychody nie przekraczają 100 mln zł (kryterium to spełnia 98% podmiotów w Polsce),
  • w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne (zdecydowania większość podatników CIT w Polsce, gdzie inwestor jest blisko spółki, zaś jej struktura prosta i transparentna),
  • które spełniają inne, dodatkowe kryteria, opisane szczegółowo tutaj.

[1] Źródła: PIT.pl, Podatek cukrowy od stycznia 2021. Ile będzie wynosił i kto go zapłaci?, https://www.pit.pl/aktualnosci/podatek-cukrowy-od-stycznia-2021-ile-bedzie-wynosil-i-kto-go-zaplaci-995450. Dostęp 14.02.21; Księgowość infor.pl, Podatek cukrowy od 2021 r., https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5157383,Podatek-cukrowy-od-2021-r.html. Dostęp 14.01.21.

[2] Tamże.

[3] Tamże.

[4] Źródło: Gazeta Prawna, Podatek od „małpek” w 2021 roku. Sprawdź, co to oznacza, https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1497637,podatek-od-alkoholu-w-butelkach-mniejszych-niz-300-ml-2021.html. Dostęp 14.01.21.

[5] Źródło: Business Insider, Małpka małpce nierówna. Czyli jak obejść nowy podatek, https://businessinsider.com.pl/firmy/podatek-od-malpek-polscy-producenci-znalezli-nowy-sposob/lbmsj4d. Dostęp 14.01.21.

[6] Źródło: Property News, Nadchodzi podatek handlowy, https://www.propertynews.pl/finanse/nadchodzi-podatek-handlowy,88235.html. Dostęp 14.01.21.

[7] Źródło: PIT.pl, Podatek od plastiku od 1 stycznia 2021 r., https://www.pit.pl/aktualnosci/podatek-od-plastiku-od-1-stycznia-2021-r-1000015. Dostęp 14.01.21; Świat OZE, Kto zapłaci podatek od plastiku?, https://swiatoze.pl/kto-zaplaci-podatek-od-plastiku/. Dostęp 14.01.21

[8] Tamże.

[9] Źródło: Ministerstwo Finansów, Estoński CIT, https://www.gov.pl/web/finanse/estonski-cit. Dostęp 14.01.21.; Poradnik Przedsiębiorcy, CIT estoński w Polsce - aspekty praktyczne, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-cit-estonski-w-polsce-aspekty-praktyczne. Dostęp 14.01.21.

[10] Tamże.

       

Podobne artykuły