20-07-2023

20/7/2023

Przygotowanie sklepów spożywczych do zakazu sprzedaży plastikowych produktów: wyzwania i możliwości

W ostatnich latach zwiększające się zanieczyszczenie plastikiem stało się jednym z najważniejszych problemów środowiskowych. W odpowiedzi na to wyzwanie, Unia Europejska wprowadziła w 2019 roku tzw. „dyrektywę plastikową”, a od 24 maja w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku, takich jak kubki, sztućce czy mieszadełka. Zmiany obejmują również wprowadzenie opłat od używania jednorazowych produktów, a to wszystko może generować dodatkowe koszty zarówno dla sklepów, jak i konsumentów. Jednak nowe przepisy stwarzają nie tylko wyzwania, ale także nowe możliwości nawiązania relacji z pracownikami i konsumentami.

W ramach "dyrektywy plastikowej" zakazano sprzedaży dziewięciu produktów wykonanych z tworzyw sztucznych:

 1. patyczki higieniczne (z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego);
 2. sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki);
 3. talerze;
 4. słomki (z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego);
 5. mieszadełka do napojów;
 6. patyczki mocowane do balonów;
 7. pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego;
 8. pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego;
 9. kubki na napoje oraz wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Te zmiany mają na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie zrównoważonych alternatyw, ale komunikowanie nowego asortymentu lub podwyższonych opłat nigdy nie jest proste. Jednakże, pomimo wyzwań, wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych plastikowych produktów w sklepach spożywczych niesie ze sobą szereg możliwości i korzyści dla właścicieli lokalnych sklepów. Jakich?

1. Poszukiwanie ekologicznych alternatyw

Zakaz sprzedaży plastikowych daje nam możliwość poszukania alternatywnych, bardziej ekologicznych opakowań. Mogą to być opakowania wykonane z papieru, tektury, biodegradowalnych tworzyw sztucznych lub materiałów pochodzenia roślinnego. Choć może to stanowić pewne wyzwanie w zakresie poszukiwania dostawców i negocjacji kontraktów, jednocześnie daje szansę na wyróżnienie się na rynku i przyciągnięcie ekologicznie świadomych klientów.

2. Szkolenie personelu

Przejście na ekologiczne opakowania i wycofanie plastikowych produktów niesie za sobą konieczność przeszkolenia personelu sklepu, co jest dodatkową wartością dla pracowników. Muszą być oni świadomi zmian, znać nowe produkty i sposoby pakowania, aby zapewnić płynne przejście i zachować wysoką jakość obsługi klienta. Szkolenie może obejmować naukę segregacji odpadów i promowanie korzystania z produktów wielokrotnego użytku.

3.Zwiększenie świadomości ekologicznej

Możesz organizować kampanie edukacyjne, warsztaty i wydarzenia, które pomogą zwiększyć świadomość społeczną na temat problemu zanieczyszczenia plastikiem i zachęcić do podejmowania ekologicznych wyborów.

4. Komunikacja z klientami

Wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych produktów daje także wiele możliwości komunikacyjnych i marketingowych. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać te zmiany w celach marketingowych:

 • marka ekologiczna – sklep może wykorzystać wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych produktów do budowania swojej marki jako miejsca, które promuje ekologiczny styl życia. Można podkreślać zrównoważone opakowania, oferowanie alternatywnych produktów ekologicznych i świadome podejście do ochrony środowiska. Dzięki temu sklep może przyciągnąć klientów, którzy cenią ekologiczne wartości i chcą wspierać takie przedsięwzięcia;
 • promocje i rabaty – specjalne oferty na produkty ekologiczne to świetny sposób, aby zachęcić klientów do wyboru zielonych rozwiązań. Te działania mogą obejmować zniżki na ekologiczne sztućce czy opakowania wielokrotnego użytku, np. pojemniki na żywność czy kubki do napojów. Tego rodzaju promocje przyciągają uwagę klientów i przyzwyczajają ich do wyboru bardziej ekologicznych opcji;
 • partnerstwa z lokalnymi producentami – możesz nawiązać partnerstwo z lokalnymi producentami, którzy oferują ekologiczne produkty zamiast plastikowych. Mogą one obejmować produkty takie jak torby na zakupy wykonane z materiałów ekologicznych, przyjazne dla środowiska kosmetyki czy opakowania wielokrotnego użytku. Partnerstwa te nie tylko promują lokalnych przedsiębiorców, ale również umożliwiają sklepowi oferowanie unikatowych produktów;
 • edukacja – dzięki wprowadzeniu edukacji ekologicznej, sklep może stać się nie tylko miejscem zakupów spożywczych, ale także źródłem wartościowych informacji dla klientów. Dzięki udostępnianiu informacji i porad na temat ekologicznego stylu życia możesz zbudować więź z klientami opartą na zaangażowaniu w ochronę środowiska.

Pod koniec czerwca Grupa Eurocash (Dział Kontroli Jakości) przeprowadziła webinar "Jednorazówki – ograniczenia i opłaty, które wprowadza nowa ustawa/dyrektywa SUP". Podczas szkolenia poruszono następujące zagadnienia: Jakie produkty zostały objęte zakazem wprowadzania do obrotu i co to znaczy w praktyce? Jakie nowe obowiązki i opłaty zostały wprowadzone i od kiedy będą nas obowiązywały? Jak przygotować się do zmian? Nagranie z webinaru może obejrzeć każdy Przedsiębiorca w AUE TV.

Podobne artykuły