8/9/2023

Tańsze alkohole – dowiedz się, jakie zmiany szykuje ustawodawca
Od 1 października 2023 r. ważna zmiana w prawie – ustawodawca podjął decyzję o zniesieniu akcyzy na cydr jabłkowy i gruszkowy o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. Trunki produkowane na bazie tych owoców mają być sprzedawane bez banderoli w znacznie niższej cenie.

Nowa regulacja wynika z ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia nieprawidłowości w obrocie niektórymi towarami oraz usprawnienia funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi tu o dotychczasowe różnice w wysokości akcyzy pomiędzy cydrami a piwem i napojami alkoholowymi na bazie piwa (tzw. beer miksy). Do tej pory piwo posiadało niższą akcyzę i znacznie niższe koszty produkcji niż cydr. Mogło być też powszechnie reklamowane, co podnosiło jego konkurencyjność. Cydr czy perry (cydr gruszkowy), nawet jeśli posiadały taką samą zawartość alkoholu jak piwo, nie mogły być przedmiotem reklamy do dorosłych konsumentów.

Zerowa stawka akcyzy dla cydru będzie krokiem milowym w rozwoju tej kategorii napojów w Polsce.

Co ta zmiana w prawie oznacza dla sklepów?

Ustawodawca szacuje, że powyższa regulacja spowoduje obniżenie cen detalicznych cydru i perry o około 10 proc. Nadal ich cena może być wyższa niż średnia cena piwa, ale zmiana znacznie przyczyni się do poszerzenia asortymentu alkoholi dostępnych na sklepowej półce i w lodówkach.

Warto zawczasu przygotować się na tę zmianę. Po pierwsze – zadbać o kreatywną prezentację cydrów i perry w sklepie. Jesień to czas zbioru jabłek i gruszek, które mogą posłużyć do sezonowej dekoracji z napojami. Po drugie – można zaplanować degustacje i promocje, które konsumenci lubią i mogą przekonać ich do nowej oferty. Po trzecie – przykłady gotowych zestawów, co zachęci klientów do zakupu większej ilości produktów. Co dobrze komponuje się z cydrem i perry? Plaster limonki czy cytryny wrzucony do szklanki ze schłodzonym napojem, jak też pokrojone w plasterki jabłko, gruszka albo maliny. Sprawdzą się także suszone owoce, jak np. morele. Do cydrów wytrawnych pasują podobne dodatki, jak do wina – sery, oliwki, orzechy.

Więcej pomysłów na wyeksponowanie produktów w sklepie, znajdziesz w tekście "Jak przyciągnąć uwagę klienta już na wejściu".

Podobne artykuły