27/10/2023

Wyjątki od zakazu handlu w niedziele i święta

W związku z rozporządzeniem w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, które obowiązywało od 1 lipca 2023 r., ustawodawca powrócił do zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni sprzed pandemii, czyli z dnia 10 stycznia 2018 r. Poniżej przypominamy, co obejmuje obowiązująca regulacja oraz co zmieniło się w ostatnich miesiącach.

Ustawa od początku zakładała ograniczenie liczby niedziel handlowych do kilku w skali całego roku oraz szereg przepisów wykluczających prowadzenie w tych dniach sprzedaży przez placówki handlowe. W lutym 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy, która z jednej strony miała uszczelnić przepisy i uniemożliwić np. sprzedaż w niedziele i święta tym sklepom, które jako dodatkową działalność zarejestrowały usługi pocztowe, z drugiej strony poluzowano regulacje dot. małych, osiedlowych sklepów. Dopuszczono, by siódmego dnia tygodnia za kasą mógł stać nie tylko właściciel sklepu, ale także członkowie jego rodziny. Szczegółowy opis tych zmian zamieściliśmy w tym artykule: https://www.grupaeurocash.pl/blog/ograniczenie-handlu-w-niedziele-w-2022-r-nowelizacja-ustawy. Są one nadal aktualne.

Co nowego po ostatnich orzeczeniach sądu

Zdarza się, że zapisy ustawy są przez niektórych handlowców łamane, a naruszenia zgłaszane np. do Państwowej Inspekcji Pracy. We wrześniu 2023 r. [1] media poinformowały o wyroku Sądu Najwyższego, że sklepy nie będą mogły prowadzić legalnej sprzedaży w niedziele i święta przy jednoczesnym zorganizowaniu wypożyczalni sprzętu sportowego czy rekreacyjnego. Przypadek dotyczył sklepu z alkoholami, do którego wstawiono regał z odzieżą i sprzętem sportowym, oferowanym do wypożyczenia. Sąd zakazał sprzedaży także tym placówkom, które utworzyły na terenie sklepu punkt wypożyczania książek lub czytelnię. Zakaz obowiązuje także te sklepy, w których organizowano biura podróży.

Jednocześnie warto przypomnieć, że ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta nie obowiązuje w placówkach handlowych prowadzących także działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Jeśli pojawią się nowe zmiany, będziemy o nich informować.

[1] Źródło: Rzeczpospolita, 14.09.2023, https://www.rp.pl/abc-firmy/art39109491-sad-najwyzszy-wydal-wazny-wyrok-ws-zakazu-handlu-w-niedziele

Podobne artykuły