28-03-2019

28/3/2019

Wynagrodzenie małżonka a koszty uzyskania przychodu

Od 1 stycznia br. pensja małżonka może być wliczona w koszty funkcjonowania firmy. To dobra wiadomość dla wszystkich osób prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa. Przepis ten obejmuje także zatrudnione dzieci przedsiębiorcy oraz małżonków i dzieci wspólników spółki cywilnej.

Zatrudnienie małżonka i dzieci może być kosztem uzyskania przychodu dla firmy

Zapewne większość z czytających ten wpis pomyśli: nareszcie! Dotychczasowe przepisy podatkowe dyskryminowały członków rodzin jako pracowników. Ich zatrudnianie w przedsiębiorstwie wiązało się ze specyficznym rozliczaniem wynagrodzenia - nie było ono kosztem.

Tym samym zatrudnienie członka rodziny było nieopłacalne. Obie strony ponosiły koszty podwójnego opodatkowania. Łatwiej i taniej było zatrudnić obcą osobę.

Przeczytaj też: Zmiany prawne w 2019, które mogą Cię dotyczyć. Nowy kodeks pracy

Do końca 2018 roku do kosztów uzyskania przychodów nie mogła być zaliczana praca podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. W spółce cywilnej także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki. Same przepisy nie uległy zmianie.

Jednak od stycznia br., w ramach rządowego pakietu MŚP uznano wartość pracy małżonka za koszt podatkowy. W praktyce, od stycznia br. można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci zatrudnionych w firmie na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. W przypadku dzieci także na staż. Analogiczne przepisy dotyczą spółki cywilnej.

Korzystają małe firmy i rodzinne biznesy

Zmiana ma szczególne znaczenie w przypadku małych firm. W praktyce, pracujący razem małżonkowie najczęściej zakładali osobne działalności gospodarcze, aby uniknąć podwójnego opodatkowania ich pracy. Obowiązujące od stycznia przepisy nie tylko pozwolą na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale i ułatwią funkcjonowanie małych firm .

Zgodnie z nowymi regulacjami, które weszły w życie w styczniu, z kosztów prowadzenia działalności wyłączona zostanie jedynie wartość pracy przedsiębiorcy lub wspólnika spółki. Natomiast koszt pracy małżonków
i małoletnich dzieci zostanie zrównany z wynagrodzeniami innych zatrudnianych osób i będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zobacz również: Jak zatrudnić obcokrajowca? 5 ważnych porad dla pracodawców

       

Podobne artykuły