Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

W ostatnich latach zwiększające się zanieczyszczenie plastikiem stało się jednym z najważniejszych problemów środowiskowych. W odpowiedzi na to wyzwanie, Unia Europejska wprowadziła w 2019 roku tzw. „dyrektywę plastikową”, a od 24 maja w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku, takich jak kubki, sztućce czy mieszadełka. Zmiany obejmują również wprowadzenie opłat od używania jednorazowych produktów, a to wszystko może generować dodatkowe koszty zarówno dla sklepów, jak i konsumentów. Jednak nowe przepisy stwarzają nie tylko wyzwania, ale także nowe możliwości nawiązania relacji z pracownikami i konsumentami.

W ramach "dyrektywy plastikowej" zakazano sprzedaży dziewięciu produktów wykonanych z tworzyw sztucznych:

  1. patyczki higieniczne (z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego);
  2. sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki);
  3. talerze;
  4. słomki (z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego);
  5. mieszadełka do napojów;
  6. patyczki mocowane do balonów;
  7. pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego;
  8. pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego;
  9. kubki na napoje oraz wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Te zmiany mają na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie zrównoważonych alternatyw, ale komunikowanie nowego asortymentu lub podwyższonych opłat nigdy nie jest proste. Jednakże, pomimo wyzwań, wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych plastikowych produktów w sklepach spożywczych niesie ze sobą szereg możliwości i korzyści dla właścicieli lokalnych sklepów. Jakich?

1. Poszukiwanie ekologicznych alternatyw

Zakaz sprzedaży plastikowych daje nam możliwość poszukania alternatywnych, bardziej ekologicznych opakowań. Mogą to być opakowania wykonane z papieru, tektury, biodegradowalnych tworzyw sztucznych lub materiałów pochodzenia roślinnego. Choć może to stanowić pewne wyzwanie w zakresie poszukiwania dostawców i negocjacji kontraktów, jednocześnie daje szansę na wyróżnienie się na rynku i przyciągnięcie ekologicznie świadomych klientów.

2. Szkolenie personelu

Przejście na ekologiczne opakowania i wycofanie plastikowych produktów niesie za sobą konieczność przeszkolenia personelu sklepu, co jest dodatkową wartością dla pracowników. Muszą być oni świadomi zmian, znać nowe produkty i sposoby pakowania, aby zapewnić płynne przejście i zachować wysoką jakość obsługi klienta. Szkolenie może obejmować naukę segregacji odpadów i promowanie korzystania z produktów wielokrotnego użytku.

3.Zwiększenie świadomości ekologicznej

Możesz organizować kampanie edukacyjne, warsztaty i wydarzenia, które pomogą zwiększyć świadomość społeczną na temat problemu zanieczyszczenia plastikiem i zachęcić do podejmowania ekologicznych wyborów.

4. Komunikacja z klientami

Wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych produktów daje także wiele możliwości komunikacyjnych i marketingowych. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać te zmiany w celach marketingowych:

  • marka ekologiczna – sklep może wykorzystać wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych produktów do budowania swojej marki jako miejsca, które promuje ekologiczny styl życia. Można podkreślać zrównoważone opakowania, oferowanie alternatywnych produktów ekologicznych i świadome podejście do ochrony środowiska. Dzięki temu sklep może przyciągnąć klientów, którzy cenią ekologiczne wartości i chcą wspierać takie przedsięwzięcia;
  • promocje i rabaty – specjalne oferty na produkty ekologiczne to świetny sposób, aby zachęcić klientów do wyboru zielonych rozwiązań. Te działania mogą obejmować zniżki na ekologiczne sztućce czy opakowania wielokrotnego użytku, np. pojemniki na żywność czy kubki do napojów. Tego rodzaju promocje przyciągają uwagę klientów i przyzwyczajają ich do wyboru bardziej ekologicznych opcji;
  • partnerstwa z lokalnymi producentami – możesz nawiązać partnerstwo z lokalnymi producentami, którzy oferują ekologiczne produkty zamiast plastikowych. Mogą one obejmować produkty takie jak torby na zakupy wykonane z materiałów ekologicznych, przyjazne dla środowiska kosmetyki czy opakowania wielokrotnego użytku. Partnerstwa te nie tylko promują lokalnych przedsiębiorców, ale również umożliwiają sklepowi oferowanie unikatowych produktów;
  • edukacja – dzięki wprowadzeniu edukacji ekologicznej, sklep może stać się nie tylko miejscem zakupów spożywczych, ale także źródłem wartościowych informacji dla klientów. Dzięki udostępnianiu informacji i porad na temat ekologicznego stylu życia możesz zbudować więź z klientami opartą na zaangażowaniu w ochronę środowiska.

Pod koniec czerwca Grupa Eurocash (Dział Kontroli Jakości) przeprowadziła webinar "Jednorazówki – ograniczenia i opłaty, które wprowadza nowa ustawa/dyrektywa SUP". Podczas szkolenia poruszono następujące zagadnienia: Jakie produkty zostały objęte zakazem wprowadzania do obrotu i co to znaczy w praktyce? Jakie nowe obowiązki i opłaty zostały wprowadzone i od kiedy będą nas obowiązywały? Jak przygotować się do zmian? Nagranie z webinaru może obejrzeć każdy Przedsiębiorca w AUE TV.

Przygotowanie sklepów spożywczych do zakazu sprzedaży plastikowych produktów: wyzwania i możliwości
W ostatnich latach zwiększające się zanieczyszczenie plastikiem stało się jednym z najważniejszych problemów środowiskowych. W odpowiedzi na to wyzwanie, Unia Europejska wprowadziła w 2019 roku tzw. „dyrektywę plastikową”, a od 24 maja w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z pl...

Utrzymanie uwagi klienta to temat rzeka, zwłaszcza w obliczu konkurencji bezpośredniej lokalnych sklepów spożywczych. Aby wyróżnić się na tle innych, możesz zastosować kreatywne i innowacyjne metody przyciągania klientów do swoich sklepów oraz budowania ich lojalności. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym sposobom tworzenia unikalnych doświadczeń, które interesują klientów i sprawiają, że chcą oni wracać do sklepu.

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest nasycony ofertą, konieczne jest zastosowanie kreatywnych i innowacyjnych metod przyciągania klientów oraz budowania ich lojalności. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, które mogą pomóc w tworzeniu unikalnych doświadczeń, zainteresować klientów i zachęcić ich do regularnych odwiedzin Twojego sklepu spożywczego.

Aplikacja dla konsumentów

W dobie rosnącej popularności smartfonów i stałego dostępu do Internetu, aplikacje dla konsumentów stały się nieodłącznym elementem strategii marketingowych sklepów spożywczych. Takie aplikacje mogą oferować wiele korzyści dla klientów, takich jak dostęp do ofert specjalnych, programy lojalnościowe, personalizowane zniżki oraz łatwy dostęp do informacji o produktach.  Przykładem może tu być Delikarta, dostępna dla klientów Delikatesów Centrum. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.

Unikalne doświadczenie

Poza aplikacją dla konsumentów, kluczem do przyciągania klientów i budowania lojalności jest kreowanie wyjątkowych doświadczeń zakupowych. Możesz wykorzystać jeden lub kilka z poniższych pomysłów.

  • Degustacje produktów: organizowanie degustacji pozwala klientom na bezpłatne spróbowanie nowych produktów, co może pobudzić ich zainteresowanie i skłonić do zakupu. Można również zorganizować warsztaty gotowania lub prezentacje potraw, aby zapewnić klientom wartość dodaną.
  • Dedykowane stoiska: tworzenie specjalnych stoisk w sklepach, na których klienci mogą dowiedzieć się więcej o konkretnych produktach, spróbować ich działania lub uzyskać porady, to kolejny sposób na przyciągnięcie uwagi i budowanie relacji z klientami. To rozwiązanie pomocne jest zwłaszcza we wprowadzaniu nowych marek i produktów.
  • Programy lojalnościowe: wprowadź programy lojalnościowe, które nagradzają klientów za częste zakupy. Możesz oferować punkty za każdy zakup, które można wymieniać na zniżki, darmowe produkty lub specjalne nagrody. To motywuje klientów do powrotu i buduje więź z Twoim sklepem.
  • Personalizacja i segmentacja: poznaj swoich klientów i zrozum, czego potrzebują. To w końcu właściciele sklepów i sprzedawcy wiedzą najlepiej, jakie produkty są najbardziej potrzebne w konkretnym okresie roku. Taka wiedza stwarza unikalne możliwości komunikacji z konsumentami i bieżące odpowiadanie na ich potrzeby. Możesz zbierać dane o preferencjach zakupowych poprzez programy lojalnościowe, ankiety czy analizę danych. Na podstawie tych informacji dostosuj ofertę i komunikację do indywidualnych potrzeb klientów. Możesz również podzielić klientów na różne grupy i opracować dedykowane strategie marketingowe dla każdej z nich. P Pamiętaj, że Grupa Eurocash w ramach Innowacyjnej Platformy Handlu oferuje pakiet narzędzi, które pomagają usprawnić sprzedaż, zwiększyć konkurencyjność, a finalnie lepiej poznać klienta oraz zaspokoić jego potrzeby zakupowe.
  • Innowacyjne rozwiązania technologiczne: wykorzystaj nowoczesne technologie, aby ułatwić klientom zakupy i stworzyć unikalne doświadczenia. Możesz wprowadzić samoobsługowe kasy czy interaktywne ekrany informacyjne. Wprowadzenie takich rozwiązań ułatwi i usprawni proces zakupowy, a także przyciągnie uwagę klientów. Staraj się również łączyć handel z nowymi technologiami.
  • Wyjątkowe prezentacje produktów: zadbaj o estetyczne i atrakcyjne wyeksponowanie produktów w sklepie. Stwórz przyjazne dla oka wystawy, zastosuj ciekawe układy i dekoracje, które zwrócą uwagę klientów.  Więcej wskazówek znajdziesz w artykule link.
  • Aktywna obecność w mediach społecznościowych: wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych, aby dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów. Twórz interesujące treści związane z tematyką spożywczą, udostępniaj porady kulinarne, promocje i informacje o nowościach w sklepie. Buduj zaangażowanie i prowadź dialog z klientami, odpowiadając na ich komentarze i pytania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak budować obecność sklepu spożywczego w internecie, przeczytaj jeden z poprzednich postów na naszym blogu: https://grupaeurocash.pl/blog/jak-reklamowac-sklep-spozywczy-w-internecie


Innowacyjne metody przyciągania i utrzymania klientów w sklepach spożywczych
Utrzymanie uwagi klienta to temat rzeka, zwłaszcza w obliczu konkurencji bezpośredniej lokalnych sklepów spożywczych. Aby wyróżnić się na tle innych, możesz zastosować kreatywne i innowacyjne metody przyciągania klientów do swoich sklepów oraz budowania ich lojalności. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym sposobom tworzenia unikalnych doświadczeń, które interesują klientów i sprawiają, że chcą oni wracać do sklepu.

Poznaj nowe stawki

Od 1 stycznia 2023 r. do końca czerwca minimalne wynagrodzenie za pracę na pełny etat wynosiło 3490 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,80 zł brutto. Kolejna waloryzacja nastąpiła 1 lipca 2023 r. Wysokość płacy minimalnej w Polsce wzrosła do 3600 zł brutto, a stawka godzinowa do 23,50 zł brutto[1]. To jednak nie koniec zmian dla przedsiębiorców: od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 4242 zł, a od przyszłego lipca – 4300 zł[2]. Zmiana ta ma na celu poprawę warunków zatrudnienia oraz podniesienie standardów życia najmniej zarabiających w obliczu wysokiej inflacji.

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na inne świadczenia

Jeśli zatrudniasz pracowników na umowę o pracę w swoim sklepie, należy dostosować ich wynagrodzenie do nowych, wyższych kwot, ale to nie jedyne wyzwanie. Każda zmiana wynagrodzenia minimalnego wiąże się również z podwyżkami wszystkich świadczeń, które są obliczane na jego podstawie. Będą to na przykład:

  • wynagrodzenie przestojowe: pracownikowi za czas przestoju przysługuje wynagrodzenie, jeżeli był gotów do pracy, a doznał przeszkód ze strony pracodawcy, np. w wyniku awarii maszyn w zakładzie pracy. Wynagrodzenie to nie może być niższe od pensji minimalnej.
  • wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik nie świadczy pracy ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym: analogicznie jak przy wynagrodzeniu za przestój, pracodawca wypłaca je w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę;
  • dodatek za pracę w nocy: stanowi 20 proc. minimalnej stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Jeśli więc prowadzisz sklep otwarty także nocą, Twoi pracownicy powinni otrzymać dodatek do każdej nocnej godziny pracy – od lipca 2023 w wysokości 4,74 zł brutto;
  • odprawa pieniężna: jeżeli zajdzie konieczność wypłaty odprawy pieniężnej za rozwiązanie umowy z przyczyn niezależnych od pracownika, odprawę musisz wyliczyć również w oparciu o nową, wyższą wysokość płacy minimalnej;
  • minimalne odszkodowanie: z kolei w przypadkach, gdy wobec pracownika naruszono zasadę równego traktowania w zatrudnieniu i należy mu się odszkodowanie, ono również zostanie naliczone w oparciu o aktualne stawki płacy minimalnej zapisane w Kodeksie Pracy. Ponadto osoby, które doświadczyły sytuacji o charakterze mobbingowym lub rozwiązały umowę o pracę w wyniku takich działań, będą miały prawo dochodzić odszkodowania, które nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę[3].

Co to oznacza dla pracodawców?

Dla pracodawców oferujących wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej zmiana ta oznacza przede wszystkim zwiększenie budżetu i wydatków przedsiębiorstwa. Zwiększenie kosztów zatrudnienia może wpłynąć na rentowność firmy, szczególnie jeśli zysk ze sprzedaży zależy od wysokości marży. Przedsiębiorca musi uwzględnić ten wzrost w swoim budżecie, aby zapewnić płynność finansową i utrzymać opłacalność biznesu. Dla niektórych pracodawców może to oznaczać również konieczność wprowadzenia zmian w planach finansowych, modyfikacji warunków czy  częściowej redukcji etatów. Istotne jest również to, aby pracodawcy odpowiednio aneksowali umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawne, w których wynagrodzenie zostało określone na poziomie minimalnym.

Ponadto podwyżka płacy minimalnej może mieć także wpływ na poziom cen w gospodarce. Wysokie ceny zniechęcają klientów do zakupów, co z kolei prowadzi do spadku obrotów. Na szybko zmieniającym się rynku utrzymanie konkurencyjnej ceny jest kluczowe dla przetrwania przedsiębiorstwa. Wdrożenie odpowiedniej strategii pomoże firmie być na bieżąco z trendami cenowymi i wyprzedzić konkurencję.

Przedsiębiorcy prowadzący lokalne sklepy powinni również zwrócić uwagę, że pracownicy mogą oczekiwać od nich wynagrodzenia proporcjonalnego do nowych ustalonych stawek minimalnych. Istotne jest, aby pracownicy byli efektywni w swoich działaniach, a co za tym idzie – powinni czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Dlatego warto dbać o dobre relacje z nimi, motywować do działania, zapewnić im odpowiednie warunki do pracy oraz możliwość rozwoju. Pomogą Ci w tym szkolenia Akademii Umiejętności Eurocash.

Uczestnikami Akademii mogą być zarówno właściciele sklepów, jak i ich pracownicy, którzy chcą podnosić kwalifikacje oraz rozwijać swoją wiedzę o handlu w sklepie spożywczym. W ramach konferencji, szkoleń warsztatowych oraz kursów e-learningowych możesz poznać najważniejsze prawne i merytoryczne aspekty systemu wynagrodzeń w firmie oraz zdobyć umiejętności m.in. z zakresu zarządzania, standardów pracy w sklepie spożywczym i standardów obsługi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten artykuł.

[1] https://www.gov.pl/web/premier/rozporzadzenie-w-sprawie-wysokosci-minimalnego-wynagrodzenia-za-prace-oraz-wysokosci-minimalnej-stawki-godzinowej-w-2023-r

[2] https://www.gov.pl/web/premier/popozycja-wysokosci-minimalnego-wynagrodzenia-za-prace-oraz-minimalnej-stawki-godzinowej-w-2024-r

[3] https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00181

Wzrost wynagrodzenia minimalnego od lipca – co to oznacza dla właściciela sklepu?
Z początkiem każdego nowego roku obserwujemy wzrost wynagrodzenia minimalnego. W 2023 r. rząd wprowadził dwie podwyżki: pierwsza waloryzacja nastąpiła 1 stycznia, druga zaczęła obowiązywać od 1 lipca. Dla świadczeniobiorców i pracowników jest to dobra wiadomość, ale z perspektywy zatrudniających, w tym właścicieli lokalnych sklepów, może stanowić pewne wyzwanie.

Tematyczne oznaczanie działów

Aby przyciągnąć uwagę klientów już na wejściu do sklepu, warto zastosować kreatywne oznaczanie działów za pomocą tabliczek informacyjnych lub naklejek. Można wykorzystać letnią tematykę, taką jak plaża, owoce tropikalne, letnie napoje czy grillowanie. Tego rodzaju dekoracje zachęcą do odkrywania nowych smaków i produktów, a na pewno wprawią ich w wakacyjny nastrój.

Zaproponuj gotowe zestawy

Aby zachęcić klientów do zakupu większej ilości produktów, warto wprowadzić sugestie dotyczące tworzenia zestawów. Jeśli Twój sklep oferuje produkty do grillowania, możesz zaproponować zestawy z różnymi rodzajami mięsa, przyprawami i dodatkami. Można również tworzyć zestawy owocowe, które będą idealne na letnie przyjęcia lub pikniki. Takie sugestie ułatwią klientom podejmowanie decyzji i zainspirują ich do tematycznych zakupów.

Degustacje i promocje

Letnie degustacje produktów to doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi konsumentów i zachęcenie ich do zakupów. Organizowanie degustacji przekąsek, napojów czy świeżych owoców pozwoli klientom przekonać się o wysokiej jakości oferowanych produktów. Możesz także pomyśleć o ofertach specjalnych na produkty, których zapotrzebowanie wzrasta w okresie letnim.

Prezentacje produktów

Aby wyróżnić letnią ofertę, warto zadbać o kreatywną prezentacje produktów. Oto kilka sugestii, jak zrobić wrażenie na klientach poprzez unikatowe prezentacje:

  • Letnie wyspy tematyczne

Stwórz wyjątkowe letnie wyspy tematyczne i umieść na nich produkty związane z konkretnym smakiem lub kuchnią. Możesz stworzyć wyspę z produktami do przygotowania pysznych sałatek letnich, gdzie znajdą się świeże warzywa, dressingi, orzechy i dodatki. Inną opcją jest wyspa z produktami do grillowania. Tego rodzaju prezentacje przyciągają uwagę klientów i pomagają im w szybkim znalezieniu wszystkiego, czego potrzebują do konkretnego dania lub na specjalną okazję.

  • Sezonowe dekoracje

Wykorzystaj elementy dekoracyjne, które nawiązują do letniej atmosfery. Możesz ozdobić prezentacje produktów kolorowymi parasolami, dekoracyjnymi owocami lub warzywami, plażowymi akcesoriami czy świeżymi kwiatami. Takie dekoracje nadadzą placówce letniego nastroju i przyciągną uwagę klientów, zachęcając ich do bliższego przyjrzenia się produktom.

  • Wizualne prezentacje przepisów

Stwórz wizualne prezentacje przepisów, które połączą produkty z konkretnymi pomysłami nawakacyjne dania. Na tablicach informacyjnych lub w specjalnie przygotowanych broszurach umieść receptury na orzeźwiające koktajle, lekkie sałatki lub letnie desery. Dla większego efektu możesz dodać zdjęcia gotowych potraw i podpowiedzi dotyczące przygotowania. To zachęci klientów do eksperymentowania z nowymi smakami i zachwyci ich wizualnie.

  • Prezentacje degustacyjne

Podczas degustacji produktów stwórz przyciągające wzrok prezentacje. Możesz na przykład przygotować przystawkowe talerze z różnymi smakowymi kombinacjami. Jeśli promujesz sezonowe owoce, możesz stworzyć atrakcyjną prezentację owocowych szaszłyków lub letnich koktajli, które wprowadzą klientów w odpowiedni nastrój.

Letnia ścieżka smaków: przyciągnij uwagę klientów już na wejściu
Wraz z początkiem lata nadszedł czas na wprowadzenie atrakcyjnych zmian w asortymencie sklepu spożywczego. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie elementy wprowadzić do oferty specjalnej placówki oraz jakie kreatywne działania zaplanować, aby zachęcić klientów do skorzystania z letniej oferty.

Zbliżające się letnie upały to czas, w którym szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach sklepu i lodówkach, tak aby produkty spożywcze utrzymały najwyższą jakość i świeżość. Sprawny system wentylacyjny, montaż inteligentnych urządzeń automatycznie regulujących temperaturę oraz stosowanie energooszczędnych rozwiązań to podstawa – warto zadbać o odpowiednie przygotowanie sklepu na lato już dziś.

W kwestii regulacji temperatury właścicieli sklepów spożywczych wspomagają obecnie nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak np. inteligentne urządzenia pomiarowe, które na bieżąco analizują dane, a następnie wysyłają automatyczne powiadomienia na telefon za każdym razem, gdy temperatura w lokalu nie spełnia obowiązujących standardów. W celu monitorowania temperatury w placówce warto przy urządzeniach chłodniczych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania towarów zamontować dodatkowe termometry. Z uwagi na to, że wszystkie te urządzenia zasilane są energią, warto rozważyć takie rozwiązania, które z jednej strony zagwarantują odpowiednie chłodzenie, a z drugiej zredukują koszty. Aby zoptymalizować zużycie energii, należy wprowadzić szereg nawyków, które pozwolą zaoszczędzić niemałe sumy. Na przykładzie dobrych praktyk wprowadzonych przez właścicieli sklepów współpracujących z Grupą Eurocash w ramach sieci Delikatesy Centrum oraz Duży Ben podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

1. Optymalizuj temperaturę na sali sprzedaży i zapleczu

Niezależnie od pory roku, przyjęło się, aby w placówkach handlowych temperatura utrzymywana była na poziomie 18°C. W magazynach, tam gdzie znajdują się produkty suche, powinna ona wynosić od 7 do 20°C, a w przypadku przechowywania  produktów  cukierniczych od: 7 do 18°C. Zaleca się także, aby wilgotność powietrza oscylowała na poziomie 75%. Należy pamiętać o wyłączaniu klimatyzacji po zamknięciu sklepu oraz o zamykaniu drzwi wejściowych w czasie pracy klimatyzacji na sali sprzedaży. W przypadku lodówki z napojami i alkoholem zawsze trzeba je wyłączyć po zamknięciu sklepu.

Z kolei w urządzeniach chłodniczych, jak lady i chłodnie, optymalna temperatura powinna być utrzymywana na poziomie od 0 do 6°C (witryna cukiernicza: 2-6°C, mięso świeże: 0-4°C, podroby: 0-3°C, mięso mielone: 0-2°C,  ryby i owoce morza: 0-3°C,  lada chłodnicza owoców i warzyw: 2-6°C). W zamrażarkach temperatura powinna wynosić -18°C z dopuszczalnym wahaniem na poziomie +3° w przypadku odszraniania.

2. Wprowadź oświetlenie energooszczędne

Lodówki, chłodziarki, podświetlone witryny, klimatyzacja – w placówkach handlowych zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo wysokie. Dlatego warto wymienić oświetlenie na ledowe oraz zweryfikować klasę poszczególnych urządzeń dużego AGD pod względem poboru energii. W sklepach należy zawsze wyłączać zbędne oświetlenie – w pomieszczeniach, które nie są akurat używane i na noc.

3. Regularnie serwisuj urządzenia

Pamiętaj o regularnym serwisowaniu układów klimatyzacji i urządzeń chłodniczych. Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza w swoim sklepie – odsłoń grzejniki tak, aby nie były one zastawione i ciepło mogło swobodnie przepływać. Nie dopuszczaj do jednoczesnego grzania i chłodzenia – jeżeli działa klimatyzacja, pamiętaj o wyłączeniu grzejników i na odwrót. Zadbaj także o optymalne rozmieszczenie lodówek w sklepie – nie stawiaj ich w bliskiej odległości od zamontowanego systemu grzewczego.

4. Zadbaj o izolację

Warto przeprowadzić termowizję budynku placówki handlowej pod względem izolacji. Jeśli drzwi lub okna są nieszczelne i ucieka przez nie powietrze, należy je bezzwłocznie wymienić. Zamontuj  żaluzje – latem na zapleczu zaciągaj je, aby zmniejszyć uzyski ciepła. Korzystaj z rolet cieniujących na okna i drzwi, zwłaszcza w słoneczne dni, by padające przez okno promienie nie nagrzewały niepotrzebnie pomieszczenia. Serwisuj regularnie także kurtyny powietrzne nad wejściami.

5. Optymalizuj pracę pieców do wypieków i grilla

Jeśli w swoim sklepie prowadzisz sprzedaż wypieków na miejscu, zadbaj o to, aby cykl wypieku lub grillowania był pod kontrolą. Wyłączaj grill w przerwach między pieczeniem mięsa, a także ogranicz podtrzymywanie pracy urządzeń, jeśli aktualnie z nich nie korzystasz.

Zbyt wysoka temperatura w sklepie wpływa na stan towarów – to szczególnie ważne w przypadku produktów świeżych i nabiału. Warto zatem jeszcze przed rozpoczęciem sezonu upałów zrobić generalny przegląd urządzeń chłodniczych w sklepie. Aby utrzymać w sklepie optymalną temperaturę, a jednocześnie jak najbardziej ograniczyć wydatki na energię, przekaż swoim pracownikom podstawowe zasady, których powinni się codziennie trzymać, jak np. wyłączanie światła czy klimatyzacji na noc.

Akcja lato: jak zadbać o właściwą temperaturę w pomieszczeniach sklepowych z artykułami spożywczymi?
Zbliżające się letnie upały to czas, w którym szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach sklepu i lodówkach, tak aby produkty spożywcze utrzymały najwyższą jakość i świeżość. Sprawny system wentylacyjny, montaż inteligentnych urządzeń automatycznie regulujących te...

Praca w handlu i prowadzenie własnego sklepu spożywczego to ogromne wyzwanie. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów i kosztów, warto praktyczną wiedzę wzbogacać teorią, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji swoich i pracowników jest możliwe z Akademią Umiejętności Eurocash, która posiada szeroką ofertę edukacyjną dla branży spożywczej. Dowiedz się, w jaki sposób Ty i Twoi pracownicy możecie z niej skorzystać.

Grupa Eurocash wspiera przedsiębiorców i właścicieli lokalnych sklepów, dostarczając im niezbędne narzędzia edukacyjne do podnoszenia kompetencji w ramach Akademii Umiejętności Eurocash. To największy w Polsce kompleksowy program edukacyjno-szkoleniowy wpierającym polskie niezależne sklepy detaliczne zrzeszone w sieciach franczyzowych i partnerskich. Do końca 2022 roku w różnych formach inicjatyw Akademii udział wzięło ponad 170 tys. osób. Wiedza przekazywana jest w różnorodnych formułach: na platformie edukacyjnej, podczas warsztatów i konferencji, a także w ramach prowadzonych we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie studiów podyplomowych. Co ciekawe, aż 55 proc. uczestników szkoleń przyznaje, że zdobytą wiedzę wykorzystuje w codziennej pracy[1].

Potężna dawka specjalistycznej wiedzy

AUE, jako jedna z dwóch instytucji w Polsce, prowadzi certyfikację pracowników w kwalifikacji „Obsługa klienta i sprzedaż w punkcie handlowym – sprzedawca”. Realizowana jest ona w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, co oznacza, że AUE prowadzi egzaminy dla sprzedawców, które umożliwiają otrzymanie dyplomu z oznaczeniem Polskiej Ramy Kwalifikacji, uznawanym w całej Unii Europejskiej. W ubiegłym roku taki certyfikat zdobyło aż  80 osób.

Niedługo Akademia Umiejętności Eurocash będzie jedyną instytucją w Polsce certyfikującą nową kwalifikację – Kierownik Sklepu. Ponadto AUE współpracuje ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie w zakresie studiów podyplomowych. Od rozpoczęcia tego projektu 310 osób zostało absolwentami studiów podyplomowych „Zarządzanie przedsiębiorstwem w handlu detalicznym” (plus kurs „Akademia Zarządzania przedsiębiorstwem handlu detalicznego”).

Certyfikacja sprzedawcy – dla kogo?

Dobre techniki komunikacyjne, nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami oraz identyfikowanie ich potrzeb, a także odpowiednia prezentacja oferty i finalizowanie sprzedaży – to niezbędne umiejętności w zawodzie sprzedawcy. Ta profesja wymaga także prowadzenia dokumentacji sprzedażowej, raportowania sprzedaży, inwentaryzowania, a także zamawiania i przyjmowania towarów. Dlatego na pewnym etapie rozwoju kariery zawodowej w handlu certyfikacja ,,Obsługa klienta i sprzedaż w punkcie handlowym – sprzedawca" jest dokumentem, który potwierdza kompetencje i otwiera nowe możliwości. Do certyfikacji może dołączyć każdy, kto pracuje w zawodzie sprzedawcy i chce swoje umiejętności zawodowe poświadczyć oficjalnym dokumentem. Przystąpienie do takiego egzaminu jest korzystne także z punktu widzenia pracodawcy, który chciałby zweryfikować kompetencje swoich pracowników oraz kandydatów na pracowników.

Dlaczego warto przystąpić do certyfikacji?

  • Dokument jest ceniony i akceptowany w całej Unii Europejskiej.
  • Certyfikat pomaga uzyskać lepszą pozycję na rynku pracy.
  • Dzięki szkoleniom w ramach certyfikacji pracownik ma możliwość poszerzenia wiedzy i uzyskania dodatkowych kwalifikacji.
  • Pracodawcy mogą ujednolicić standardy sprawdzania i porównywania kompetencji wśród pracowników.
  • Dokument buduje lepszy wizerunek sklepu w oczach klientów.
  • Certyfikacja weryfikuje kompetencje u pracowników.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.akademiaeurocash.com.pl/certyfikacja/

[1]https://grupaeurocash.pl/assets/media/raport-zrownowazonego-rozwoju-grupy-eurocash-za-rok-2022_1.pdf

Potwierdź kwalifikacje swoich pracowników z Akademią Umiejętności Eurocash!
Praca w handlu i prowadzenie własnego sklepu spożywczego to ogromne wyzwanie. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów i kosztów, warto praktyczną wiedzę wzbogacać teorią, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji swoich i pracowników jest możliwe z Akademią Umiejętnoś...

Każdy przedsiębiorca w pewnym momencie swojego życia chce odpocząć i przejść na zasłużoną emeryturę. Co w przypadku, gdy stworzyłeś rodzinny, dobrze prosperujący biznes? Podpowiadamy, jak wycofać się z aktywnego życia zawodowego i przekazać sklep kolejnemu pokoleniu. Sprawdź, na czym polega sukcesja i jak się do niej przygotować.

Sukcesja, czyli zmiana pokoleniowa w firmie, rozumiana jest jako proces, którego celem jest przekazanie młodszemu pokoleniu wiedzy, władzy i własności z zachowaniem indywidualnych dla danego biznesu i rodziny wartości, ważnych dla obu stron[1]. To długi i wieloetapowy proces, który wymaga odpowiedniego zaplanowania. Sposób, w jaki zostanie przekazana władza w rodzinnym biznesie, jest warunkiem jego przetrwania oraz dalszego rozwoju. Znawcy tematu uważają, że sam proces sukcesji może potrwać kilka lat. Dlatego odpowiednio wcześnie należy zadać sobie pytanie o to, jak będzie wyglądała przyszłość rodzinnego biznesu.

Przygotowanie do sukcesji

Przed rozpoczęciem procesu przekazania biznesu warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jakie są cele sukcesji biznesu?
  • kiedy chcesz przeprowadzić ten proces?
  • jakie korzyści odniesie twój biznes po zmianie kierownictwa?

Dobrze przeprowadzona sukcesja powinna zagwarantować właściwych następców, a przy tym zatrzymać w placówce handlowej kluczowych dla firmy pracowników. Co więcej, sami pracownicy, o ile to możliwie, powinni jak najmniej odczuć skutki przekazania sterów w Twoim biznesie. Co więcej, sukcesja powinna przebiegać tak, aby zabezpieczyć Twój byt oraz członków Twojej najbliższej rodziny. Podczas tego procesu możesz nadać ton temu, jak firma, którą przez lata budowałeś, będzie dalej zarządzana i w jakim kierunku będzie się rozwijać w przyszłości.

Jak przekazać firmę młodszemu pokoleniu?

  1. Zaplanuj proces sukcesji kilka lat wcześniej

Im większe przedsiębiorstwo, tym więcej niuansów i kwestii do wtajemniczenia i przekazania przyszłemu sukcesorowi. Nie zaskakuj innych swoją decyzją i przygotuj strategię przekazania biznesu przyszłym pokoleniom – zaoszczędzisz w ten sposób sobie i innym ewentualnych nieporozumień, a także będziesz miał czas na opracowanie niezbędnej dokumentacji i spraw formalnych.

  1. Biznes rodzinny, czyli co tak naprawdę przekazujesz[2]

Dokładnie określ i przeanalizuj, co dokładnie zamierzasz przekazać następcom. Dobrą praktyką jest audyt majątku i przedsiębiorstwa. Pozwoli on określić, jakie posiadasz aktywa oraz jakie są ewentualne ryzyka sukcesyjne z nimi związane. Twoi następcy powinni wiedzieć np. kiedy upływa termin dzierżawy terenu, na którym znajduje się placówka handlowa.

  1. Przemyśl, komu chcesz przekazać biznes[3]

Z odpowiednim wyprzedzeniem dokonaj wyboru przyszłych sukcesorów: porozmawiaj z nimi, dowiedz się, jakie mają plany zawodowe i zorientuj się, czy chcą przejąć biznes, a przede wszystkim, czy są do tego przygotowani. Już na kilka lat wcześniej możesz rozpocząć wdrażanie do biznesu swoich następców, włączać ich w ważne projekty w firmie i zapoznać z partnerami handlowymi.

  1. Uporządkuj kwestie prawne

Skorzystaj z porady prawnej i ureguluj wszelkie sprawy prawne oraz kwestie związane ze spadkobraniem. Sprawdź obowiązujące przepisy i procedury – ważne aby wszelkie sprawy były tak poprowadzone, by przyszli właściciele nie mieli problemów natury prawnej.

  1. Uporządkuj sprawy podatkowe i finansowe

Poprawność rozliczeń podatkowych oraz uporządkowanie wszelkich kwestii związanych z finansami oraz ewentualnymi zadłużeniami umożliwi Ci sprawne przeprowadzenie procesu sukcesji.

Co zyskują sukcesorzy? Rozwinięty i sprawnie działający sklep spożywczy, know-how handlowego biznesu, wypracowaną strategię sukcesu, rozpoznawalną markę i firmę przynoszącą określony dochód – to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą przejmowanie biznesu rodzinnego w ramach sukcesji. Kontynuacja rodzinnej tradycji jest ogromną radością i wartością.

[1] https://sukcesja.org/sukcesja/

[2] https://www.ozogtomczykowski.pl/klient_indywidualny/sukcesja-miedzypokoleniowa/

[3] https://www.ozogtomczykowski.pl/klient_indywidualny/sukcesja-miedzypokoleniowa/

Sukcesja w sklepie spożywczym, czyli jak przekazać biznes kolejnym pokoleniom
Każdy przedsiębiorca w pewnym momencie swojego życia chce odpocząć i przejść na zasłużoną emeryturę. Co w przypadku, gdy stworzyłeś rodzinny, dobrze prosperujący biznes? Podpowiadamy, jak wycofać się z aktywnego życia zawodowego i przekazać sklep kolejnemu pokoleniu. Sprawdź...

Nagrywanie wideo, robienie zdjęć, wizyty ze zwierzętami czy uszkodzenie produktów w sklepie – bywa, że klienci poprzez niestosowne zachowanie utrudniają pracę sprzedawcom i narażają na szkody zarówno właścicieli, jak i innych kupujących. Jakie są prawa klienta – co może, a czego nie powinien robić w placówce handlowej? W jaki sposób personel powinien zachować się w trudnych sytuacjach? Analizujemy wybrane sytuacje i podpowiadamy, jak poradzić sobie z wymagającym klientem.

Prowadzenie sklepu spożywczego to duże wyzwanie – nie tylko logistyczne, ale i komunikacyjne. Co dzień odwiedzają go dziesiątki klientów, dlatego obie strony – właściciele i pracownicy sklepu oraz klienci – muszą stosować się do określonych zasad i przepisów, aby wzajemne relacje były jak najlepsze.

Czworonogi w sklepie

Wielu właścicieli psów często wybiera się na zakupy do sklepu spożywczego z psem, zazwyczaj zostawiając go przed wejściem. Jednak bywają klienci, którzy wprowadzają zwierzę do placówki handlowej, co  budzi wiele emocji. Mimo że w polskim prawie nie ma zapisu, który zabraniałby wchodzenia klientom z psem na teren sklepu[1], to właściciele placówek mogą wprowadzić takie zakazy we własnym zakresie. Klienci, którzy wchodzą do sklepów ze swoimi pupilami, które dodatkowo nie są zabezpieczone, czyli nie mają kagańca i nie są na smyczy, mogą być wyproszeni z placówki. Sprzedawcy mogą uargumentować prośbę choćby tym, że taka sytuacja naraża innych klientów na ewentualne skutki pogryzienia. Konsternację u wielu osób budzi sytuacja, gdy właściciel przewozi swojego czworonoga w sklepowym koszyku. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności, która jest wprowadzana do obiegu, dlatego placówki handlowe nie zgadzają się na takie praktyki. Ukłonem w stronę domowych zwierząt jest zwyczaj wystawiania miski z wodą przed placówkami podczas upalnych dni.

Zdjęcia w sklepie na własny użytek

Wiele emocji wzbudza fakt robienia zdjęć produktów przez klientów. Zdarza się, że fotografują oni towary wraz z cenami i porównują je u konkurencji. Choć konsumenci robią to nagminnie, to okazuje się, że i w tej kwestii nie ma jednoznacznych przepisów, które zabraniałyby takich praktyk. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów klienci mogą  porównywać ceny w różnych sklepach, na różne sposoby – także poprzez aplikacje czy zdjęcia, a zabranianie tego można uznać za nieuczciwą praktykę rynkową[2]. Możesz jednak poprosić takich klientów, aby ich działania nie przeszkadzały innym kupującym i pracownikom – długie stanie przy półce w związku z robieniem zdjęć może utrudniać zakupy innym.

Nagrywanie bez zgody

W czasach, gdy każdy posiada telefon z możliwością nagrywania filmów wideo, robienie takich nagrań w przestrzeni publicznej podlega wielu regulacjom. Klienci powinni mieć na uwadze, że filmowanie w takim miejscu jak placówka handlowa może mieć swoje prawne konsekwencje. Jeśli wideo zostanie udostępniony w Internecie, a osoby znajdujące się na nim nie wyraziły zgody na nagrywanie, jego rozpowszechnianie podlega paragrafom z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie ochrony wizerunku[3].

Szkoda w sklepie z winy klienta

Zrzucony towar z spółki, uszkodzenie opakowania, zbicie szklanej butelki z napojem – jeśli taka szkoda na terenie sklepu powstała na skutek nieroztropnego działania klienta, to właśnie on ponosi odpowiedzialność i powinien zapłacić stosowną kwotę za uszkodzone produkty. Jednak w praktyce nie zawsze takie rozliczenie jest proste. Przede wszystkim sprzedawca powinien wykazać związek przyczynowo-skutkowy[4]. Jeśli jednak klient nie poczuwa się do winy, może poprosić o odczyt z monitoringu, aby udowodnić, że np. towar był źle ustawiony[5].

Co w przypadku, gdy sprawcami szkód są dzieci? Zgodnie z prawem osoby, które nie ukończyły 13. roku życia nie ponoszą odpowiedzialności za wyrządzone przez siebie szkody[6]. Jednak w tym przypadku obowiązek naprawienia szkody spoczywa na opiekunie.

Sposoby na trudnych klientów

Jak reagować w sytuacji, gdy konsumenci sprawiają trudności i ich obsługa nie należy do najłatwiejszych? Co zrobić, gdy klienci są niecierpliwi, jawnie wyrażają swoje niezadowolenie, a nawet bywają roszczeniowi i agresywni? Podpowiadamy, jak pracownicy sklepów powinni radzić sobie w trudnych sytuacjach.

  1. Zachowaj łagodny i spokojny ton głosu – jeśli Ty podniesiesz głos, klient zrobi to samo i sytuacja eskaluje.
  2. Z uwagą słuchaj klienta – nie zakładaj od razu, że klient nie ma racji. Wysłuchaj go na spokojnie, a następnie przedstaw swoje zdanie.
  3. Nie bierz do siebie przykrych słów klienta – często w emocjach ludzie powiedzą o dwa słowa za dużo. Nie przyjmuj się tym – jeśli wykonujesz swoją pracę najlepiej jak potrafisz, nie masz sobie czego zarzucić.
  4. Staraj się ucinać dyskusję i nie wdawać w polemikę z klientem – trudne sytuacje należy starać się jak najszybciej rozwiązać, zanim eskalują. Postaraj się na spokojnie porozmawiać z klientem, przedstaw swoje racje, a jeśli klient jest bardzo problematyczny – poproś o wsparcie swojego przełożonego.
  5. Jeśli sytuacja tego wymaga, wychodź do klienta z rozwiązaniem jego problemów (np. w przypadku reklamacji towaru) – wiele trudnych sytuacji można rozwiązać w prosty sposób, wystarczy chcieć. Staraj się szukać rozwiązań od razu, jak tylko klient zgłosi się do Ciebie z jakimś problemem – dzięki temu oszczędzisz nerwów sobie i innym.

Niezależnie od sytuacji pamiętajmy, że trzymanie się zasad dobrego wychowania, witanie i żegnanie klienta, a także bycie uprzejmym, pomaga rozładować trudne sytuacje. Jeśli zdarzyła się szkoda w sklepie lub klient wszedł z psem – wystarczy zwrócić uwagę w życzliwy sposób, zanim zdarzenie nabierze nieoczekiwanego zwrotu.

[1] https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pies-w-sklepie-Na-zakupy-z-psem-Czy-mozna-wejsc-z-psem-do-sklepu-n172663.html

[2] https://handelextra.pl/artykuly/256940,robienie-zdjec-w-sklepie-czy-to-jest-legalne

[3] https://www.eporady24.pl/filmowanie_bez_zgody,pytania,17,57,6591.html

[4] https://infomarket.edu.pl/articles/show/27996

[5] https://infomarket.edu.pl/articles/show/27996

[6] https://infomarket.edu.pl/articles/show/27996

Co może, a czego nie może klient w sklepie?
Nagrywanie wideo, robienie zdjęć, wizyty ze zwierzętami czy uszkodzenie produktów w sklepie – bywa, że klienci poprzez niestosowne zachowanie utrudniają pracę sprzedawcom i narażają na szkody zarówno właścicieli, jak i innych kupujących. Jakie są prawa klienta – co może, a czego...

Już niedługo rozpocznie się sezon urlopowy i czas wakacyjnych wyjazdów. Zanim wszyscy udadzą się na zasłużony wypoczynek, warto ustalić grafik urlopów i sprawdzić, jakie zasady przyznawania dni wolnych pracownikom obowiązują w świetle prawa. Dowiedz się, jakie przepisy weszły w życie w 2023 roku w tej kwestii.

Dyrektywa work-life balance

26 kwietnia br. weszły w życie przepisy tzw. dyrektywy work-life balance[1], której celem jest poprawa jakości życia pracowników i zapewnienie im równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Wprowadzone przepisy mają pomóc w zniwelowaniu różnic pomiędzy pracownikami wychowującymi dzieci i bez dzieci oraz między kobietami i mężczyznami. Z założenia ułatwią godzenie życia rodzinnego z pracą zawodową, co w zamyśle ma przełożyć się na większe zadowolenie pracowników.

Wolne dni dla rodziców

Nowe przepisy oddzielają urlop rodzicielski do urlopu macierzyńskiego[2]. Ten pierwszy wynosi obecnie 41 tygodni w przypadku jednego dziecka oraz 43 tygodnie, jeśli ciąża jest mnoga. Ponadto najnowsze regulacje wprowadzają wydłużenie podstawowego urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni, ale z zastrzeżeniem, że ten okres może być wykorzystany wyłącznie przez jednego rodzica[3].

Urlop z powodu siły wyższej

Wszystkich pracowników obejmuje tzw. urlop z powodu siły wyższej[4].  Przyznawany on jest w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia. W sytuacjach konieczności opieki nad członkiem rodziny lub osobą, która pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, wszyscy pracownicy mają także prawo do  bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni.[5]

Prawo do 14-dniowego urlopu wypoczynkowego

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego[6]. W świetle przepisów pracownik nie może się go zrzec, a także nie może przenieść tego prawa na inną osobę. Jak wyliczyć urlop na podstawie Kodeksu Pracy? Przede wszystkim wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy. Prawo do urlopu po pierwszym roku pracy narasta proporcjonalnie i powiększa się z każdym przepracowanym miesiącem o 1/12 wymiaru urlopu[7].

  • 20 dni – przysługuje osobom, które pracują mniej niż 10 lat,
  • 26 dni –  przysługuje pracownikom zatrudnionym przez co najmniej 10 lat.[8]

Jeśli chodzi o okres zatrudnienia to zalicza się do niego także czas z poprzedniego zatrudnienia[9]. Należy zwrócić uwagę, że ukończone studia liczą się do stażu urlopowego jak 8 lat pracy.

W przypadku pracownika, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, urlop ustalany jest proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się zawsze w górę do pełnego dnia[10]. Pracodawcy muszą także pamiętać, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy przechodzi na następny rok i według przepisów pracownik powinien go wykorzystać do 30 września kolejnego roku.

Przepisy prawa urlopowego co jakiś czas ulegają zmianom lub aktualizacji, dlatego warto śledzić je na bieżąco. Jako właściciel sklepu jesteś odpowiedzialny za to, aby Twoi pracownicy odbierali swój urlop regularnie, wtedy, kiedy potrzebują. Zachęcaj ich, aby nie zostawiali swoich dni wolnych na sam koniec roku. Grafik urlopowy w zespole warto ustalać z wyprzedzeniem, tak aby uniknąć sytuacji, że zbyt wielu pracowników nie ma w tym samym czasie w pracy. Odpowiedni odpoczynek jest niezbędny do tego, aby Twoi pracownicy odczuwali satysfakcję z pracy i nie byli przemęczeni.

[1] https://kadry.infor.pl/kodeks-pracy/czas-pracy/5731196,dyrektywa-worklife-balance.html

[2] https://kadry.infor.pl/kodeks-pracy/czas-pracy/5731196,dyrektywa-worklife-balance.html

[3] https://forsal.pl/praca/aktualnosci/wideo/8663764,dyrektywa-work-life-balance-co-sie-zmieni-nowe-urlopy.html

[4] https://forsal.pl/praca/aktualnosci/wideo/8663764,dyrektywa-work-life-balance-co-sie-zmieni-nowe-urlopy.html

[5] https://forsal.pl/praca/aktualnosci/wideo/8663764,dyrektywa-work-life-balance-co-sie-zmieni-nowe-urlopy.html

[6] https://grupaprogres.pl/obowiazek-udzielenia-urlopu-w-wymiarze-14-dni-kalendarzowych/

[7] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-wypoczynkowy

[8] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-wypoczynkowy

[9] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-wypoczynkowy

[10] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-wypoczynkowy

Prawo do urlopu wypoczynkowego – kto, kiedy i w jakim zakresie je nabywa?
Już niedługo rozpocznie się sezon urlopowy i czas wakacyjnych wyjazdów. Zanim wszyscy udadzą się na zasłużony wypoczynek, warto ustalić grafik urlopów i sprawdzić, jakie zasady przyznawania dni wolnych pracownikom obowiązują w świetle prawa. Dowiedz się, jakie przepisy weszły w życie w 2023 roku w t...

Dobrze przygotowany grafik pracy w sklepie spożywczym to podstawa sprawnego zarządzania placówką handlową. Dla właścicieli sklepów oraz kadry zarządzającej to ogromne wyzwanie – jak pogodzić procesy sprzedaży, uwzględnić wszystkie czynniki oraz zorganizować pracę personelu tak, aby wszyscy byli zadowoleni? Podpowiadamy, w jaki sposób opracować taki grafik.

Każda placówka handlowa, nawet najmniejsza, to organizacja, w której dużo się dzieje. Im większy sklep, tym wyzwań jest więcej. Jednak niezależnie od formatu prowadzonego biznesu warto wdrożyć takie rozwiązania, które usprawnią codzienną pracę i sprawią, że sklep będzie funkcjonał niczym naoliwiona maszyna. Przede wszystkim właściciele sklepów spożywczych powinni uwzględnić w grafiku sezonowość sprzedaży i tzw. kalendarz marketera. Takie święta jak np. Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Walentynki, przedłużony weekend, Boże Narodzenie, Wielkanoc, sezon grillowy czy rozpoczęcie nowego roku szkolnego sprawiają, że w planie dnia muszą być uwzględnione dostawy z tej okazji i zwiększona liczba pracowników – także dodatkowych, jeśli jest taka potrzeba. A to tylko wierzchołek góry potrzeb, jakie powinien uwzględniać odpowiedni grafik pracy w sklepie. Przyjrzyjmy się temu tematowi szczegółowo.

Grafik pracy z sklepie: ustal zmiany pracowników

Zazwyczaj godziny otwarcia placówek spożywczych są długie – najczęściej sklepy są czynne już od wczesnych godzin porannych, np. 6:00 czy 7:00, do późnych godzin wieczornych, np. do 20:00 czy nawet do 22:00. Nie oznacza to, że pracownicy pracują tylko w tych godzinach – zazwyczaj zaczynają wykonywać swoje obowiązki jeszcze przed otwarciem placówki, a jej zamknięcie nie oznacza, że automatycznie kończą pracę. W związku z tym zmiany pracowników powinny być ułożone tak, aby się oni nie przemęczali – warto porozmawiać z każdym z nich i zapytać, które zmiany, poranne czy popołudniowe, bardziej im odpowiadają.

Grafik pracy w sklepie: oszacuj liczbę klientów

Planując grafik prac w sklepie uwzględnij natężenie ruchu, czyli przewidywaną liczbę klientów. W dni poprzedzające weekendy i święta klientów jest zdecydowanie więcej niż w inne dni. Zazwyczaj podobna liczba odwiedzających placówki handlowe utrzymuje się od wtorku do czwartku[1]. Warto zatem przygotować się na specjalne okazje, które mogą wiązać się ze zwiększonym ruchem w sklepie, i zawczasu zaplanować grafik pracy. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby pracowników na jednej zmianie, aby lepiej zarządzić nadmiarem pracy.

Grafik pracy w sklepie: przenalizuj dane sprzedażowe i wartość koszyka

Zanim przygotujesz grafik pracy sprawdź, jak w wybranym czasie rozkładała się sprzedaż. Na podstawie takich danych możesz wyłapać pewne trendy i sytuacje, które są powtarzalne w branży handlowej. Według tych informacji łatwiej będzie Ci obsadzić personel w sklepie w czasie, kiedy spodziewasz się wzmożonego ruchu, a także zarządzić zaopatrzeniem. Grafik pracy powinien co do godziny uwzględniać daną liczbę pracowników obsługujących kasę, będących na zapleczu i hali sprzedażowej.  

Grafik pracy w sklepie: zaplanuj urlopy pracowników z wyprzedzeniem

Porozmawiaj z personelem i wspólnie zaplanujcie dłuższe urlopy wypoczynkowe. Wypracuj takie standardy, aby zminimalizować ryzyko nagłych absencji oraz sytuacji, w których podczas nieobecności pracowników pozostała kadra realizuje nadgodziny. To generuje niepotrzebne koszty i wpływa negatywnie na atmosferę pracy. Warto wprowadzić także zasadę dotyczącą limitu osób przebywających na urlopach w tym samym czasie.

Grafik pracy w sklepie: opracuj go zgodnie z Kodeksem Pracy

Przystępując do pracy nad grafikiem weź pod uwagę przepisy, które obowiązują pracodawców. Zgodnie z Art. 129 § 3 Kodeksu Pracy pracodawca powinien udostępnić pracownikom grafik najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy w danym okresie[2]. Im wcześniej go przygotujesz i przekażesz zespołowi, tym więcej czasu Twoi pracownicy będą mieli na zaplanowanie swojego tygodnia czy miesiąca. Na pewno docenią, że układając grafik bierzesz pod uwagę ich potrzeby i zależy Ci na tym, aby byli zadowoleni z pracy. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko częstej rotacji pracowników w swoim zespole.

[1] https://www.grafikoptymalny.pl/blog/grafik-pracy-w-sklepie-spozywczym-porady/

[2] https://kadromierz.pl/blog/grafik-pracy-w-sklepie-spozywczym-jak-ulozyc/

Jak przygotować grafik pracy w sklepie? Poznaj nasze wskazówki
Dobrze przygotowany grafik pracy w sklepie spożywczym to podstawa sprawnego zarządzania placówką handlową. Dla właścicieli sklepów oraz kadry zarządzającej to ogromne wyzwanie – jak pogodzić procesy sprzedaży, uwzględnić wszystkie czynniki oraz zorganizować pracę personelu tak, aby wszyscy byli zado...

Na początku tego roku ogólna liczba sklepów działających w sektorze spożywczym wynosiła aż 198 501[1], z uwzględnieniem placówek niewyspecjalizowanych. Wielu właścicieli znajduje się w takim momencie rozwoju biznesu, w którym pojawia się pytanie o przekazanie firmy i jej dalsze losy. Pomocą w przeprowadzeniu skutecznej sukcesji mogą okazać się najnowsze przepisy, które wchodzą w życie w maju. Wyjaśniamy, na czym polega ustawa o fundacji rodzinnej

Od 22 maja br. zacznie obowiązywać ustawa z 26 stycznia 2023 r., przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, o fundacji rodzinnej. Jakie korzyści nowe postanowienia mogą przynieść przedsiębiorcom z sektora handlowego? Przepisom powinni przyjrzeć się szczególnie Ci, którzy od lat prowadzą choćby kilka sklepów spożywczych, przy zróżnicowanym zaangażowaniu członków rodziny. Sytuacje losowe, takie jak śmierć założyciela lub właściciela placówki handlowej czy przejście na emeryturę, mogą wywołać wiele niepotrzebnych nieporozumień przy przekazywaniu biznesu następcom. Według uzasadnienia ustawodawcy, nowe prawo zostało opracowane, ponieważ w Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne. Z kolei z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego z 2021 wynika, że w najbliższych latach tematem sukcesji chciało zająć ok. 57 proc. przedsiębiorców[2].

Głównym celem ustawy jest stworzenie prawnych umocowań do sukcesji firm w Polsce. Według pomysłodawców dzięki fundacji rodzinnej firmowy majątek będzie łatwiej zachować w rękach jednej osoby i w ten sposób zachować ciągłość rozwoju przedsiębiorstwa i inwestycji[3]. Wchodząca w życie ustawa to wsparcie rodzinnych przedsiębiorstw i ich właścicieli: będzie ułatwieniem w zarządzaniu i gromadzeniu majątku, a także ma chronić go przed niepożądaną sprzedażą na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Fundacja rodzinna: zagraniczne wzorce

Prawne regulacje mają także uprosić schemat przejmowania firmy przez spadkobierców, zwłaszcza gdy ci są ze sobą skłóceni, a spory sądowe trwają latami. Dlatego polski projekt był wzorowany na tych, które funkcjonują m.in. w Niemczech, Austrii i Liechtensteinie, a obowiązujące tam przepisy regulują sukcesję, minimalizując ryzyko takich sporów. W  wielu krajach można już założyć fundację rodzinną, która może stać się właścicielem przedsiębiorstwa, mieć udziały w spółkach oraz papierach wartościowych, a także nieruchomościach i ruchomościach. Zysk wypracowany przez majątek należący do fundacji rodzinnej przeznacza się na potrzeby rodziny, co łączy biznes i życie prywatne, czyli sfery przenikające się w przypadku rodzinnego biznesu[4].

Fundacja rodzinna: kto może zostać fundatorem?

Według ustawodawcy fundatorem może zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Jednocześnie fundację rodzinną może powołać kilku fundatorów, z wyjątkiem fundacji rodzinnej tworzonej w testamencie, która może mieć tylko jednego fundatora[5]. W zamyśle ustawodawcy fundacja rodzinna stanowi osobę prawną, która zostaje utworzona po to, by gromadzić i zarządzać mienie w jak najlepszym interesie jej członków[6]. Choć samo stwierdzenie dotyczące tego na czym polega gromadzenie mienia nie zostało w ustawie sprecyzowane, to warto zwrócić uwagę na to, że sam fundusz założycielski fundacji nie może być mniejszy niż równowartość 100 000 zł (art. 17. ustawy)[7].

Fundacja rodzinna: kim są beneficjenci?

W przypadku powołania fundacji rodzinnej jej pomysłodawcy muszą określić w akcie założycielskim beneficjentów. Mogą się nimi stać nie tylko członkowie rodziny czy inne osoby fizyczne wskazane przez fundatora, ale także organizacje pozarządowe, które są zaangażowane w prowadzenie działalności pożytku publicznego[8]. Jako beneficjent fundacji rodzinnej może zostać wskazany także sam fundator.

Fundacja rodzinna: główne korzyści dla przedsiębiorcy[9]

  1. Zarządzanie majątkiem rodzinnym i jego ochrona przed negatywnymi implikacjami procesów sukcesyjnych.
  2. Umożliwienie zachowania całości majątku rodzinnego w przyszłości, gdy np. nie wszyscy członkowie rodziny będą zainteresowani kontynuacją prowadzenia działalności.
  3. Ograniczenie dywersyfikacji aktywów rodzinnych lub też dezinwestycji.
  4. Stworzenie prawnego otoczenia dla sytuacji, gdy uzyskany kapitał będzie akumulowany w fundacji nie tylko po to, by został rozdzielony pomiędzy beneficjentów, ale także w celu realizacji nowych inwestycji.
  5. Preferencyjny status podatkowy – mimo formalnego statusu podatnika CIT, fundacja rodzinna ma prawo do korzystania z podmiotowego zwolnienia z podatku dochodowego.

Nowa ustawa stwarza odpowiednie otoczenie prawne do tego, by umożliwić wycofanie się fundatora-przedsiębiorcy z prowadzenia działalności biznesowej bez obawy o utratę dochodów, przy jednoczesnym zabezpieczeniu finansowym członków jego rodziny[10].

[1] https://poradnikhandlowca.com.pl/artykuly/ile-jest-sklepow-fmcg-na-polskim-rynku-dane-dun-bradstreet-ze-stycznia-br/

[2] W maju wchodzą w życie ważne zmiany dla firm rodzinnych (hurtidetal.pl)

[3] Fundacja rodzinna - Ministerstwo Rozwoju i Technologii - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

[4] Fundacja rodzinna - Ministerstwo Rozwoju i Technologii - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

[5] Fundacja rodzinna - Ministerstwo Rozwoju i Technologii - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

[6] https://www.parkiet.com/felietony/art38448741-fundacja-rodzinna-na-preferencyjnych-warunkach

[7] https://www.parkiet.com/felietony/art38448741-fundacja-rodzinna-na-preferencyjnych-warunkach

[8] Fundacja Rodzinna – wszystko o nowej instytucji w polskim prawie. | EY Polska

[9] Fundacja Rodzinna – wszystko o nowej instytucji w polskim prawie. | EY Polska

[10] W maju wchodzą w życie ważne zmiany dla firm rodzinnych (hurtidetal.pl)

Fundacja rodzinna – w życie wchodzi nowa ustawa dla przedsiębiorców
Na początku tego roku ogólna liczba sklepów działających w sektorze spożywczym wynosiła aż 198 501[1], z uwzględnieniem placówek niewyspecjalizowanych. Wielu właścicieli znajduje się w takim momencie rozwoju biznesu, w którym pojawia się pytanie o przekazanie firmy i jej dalsze losy. Pomocą w przepr...

W dobie popularności mediów społecznościowych praktycznie każdy biznes, niezależnie od wielkości, zaznacza swoją obecność w Internecie. Prosta wizytówka, opinia i umiejscowienie w Google Maps, witryna internetowa czy profil na Facebooku – dziś to już standard i absolutne minimum dla każdego przedsiębiorcy. W jaki sposób lokalny sklep może wykorzystać Internet i jakie przyniesie to korzyści?

Specjaliści od marketingu twierdzą, że Internet pomaga rozwinąć biznes lokalnym firmom i to one odczuwają najlepsze efekty takiej promocji[1]. Według raportu Digital Poland 2023 w ubiegłym roku polscy internauci korzystali z sieci średnio przez 6 godzin i 42 minuty dziennie, z czego dwie godziny na dobę spędzali w mediach społecznościowych[2]. Trudno przejść obojętnie wobec takich danych i warto wyciągnąć z nich wnioski.

Odkryj moc Facebooka

Facebook to najchętniej odwiedzana platforma w mediach społecznościowych i obecnie korzysta z niego ponad 87% Polaków[3]. Jeśli chcesz wypromować swój sklep na tym portalu, utwórz tzw. fanpage. Pamiętaj, aby nie robić tego na koncie osobistym! Facebook ma specjalny kreator do prowadzenia profili biznesowych. Zobacz jak założyć fanpage krok po kroku:

  1. Określ rodzaj swojej działalności – tu możesz wybrać „Lokalna firma”.
  2. Podaj kategorię swojej działalności – możesz zaznaczyć handel detaliczny.
  3. Uzupełnij kolejne pola, tak Twój sklep był łatwiej rozpoznawalny wśród klientów.
  4. Wstaw tzw. zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle – warto, aby była na nich Twoja placówka, a także logotyp.

Teraz możesz przygotowywać wpisy – wrzucać zdjęcia, aktualności czy informacje o specjalnych promocjach i rabatach. W ten sposób budujesz wizerunek sklepu w sieci. Do prowadzenia profilu możesz zaangażować kogoś z wewnątrz firmy, kto chce się rozwijać w kierunku prowadzenia promocji w social mediach lub zwrócić się o pomoc do firmy zewnętrznej, specjalizującej się w takich usługach.

Ważną sprawą jest ustalenie tzw. kalendarza wpisów. Możesz wcześniej zaplanować, jakiego typu treści chcesz publikować, ile razy w tygodniu, a także określić tematykę wpisów. Przy prowadzeniu sklepu spożywczego nie musisz ograniczać się wyłącznie do informowania swoich klientów o aktualnych nowościach – możesz rozszerzyć tematykę wpisów i publikować np. przepisy kulinarne.

Strona www – Twoja wizytówka w sieci

Niezależnie od wielkości placówki handlowej w dzisiejszym otoczeniu biznesowym dobrą i sprawdzoną praktyką jest posiadanie strony internetowej. To wizytówka Twojej firmy. Na początku możesz ograniczyć się do najprostszego szablonu, który będzie zawierał podstawowe informacje, takie jak: dane kontaktowe, charakterystyka działalności firmy, adresy placówek, galeria zdjęć. Możesz także rozważyć prowadzenie takich sekcji jak aktualności (tu możesz zamieszczać informacje dotyczące nowości, promocji i rabatów), a także blog – jeśli chcesz pozycjonować się w roli eksperta. Wówczas zapoznaj się także z zasadami SEO – dzięki frazom kluczowym charakterystycznym dla Twojego biznesu wzrośnie wartość blogowych wpisów pod względem pozycjonowania i wyszukiwania w Internecie.

Mapy Google – idealne rozwiązanie dla lokalnego sklepu

Zadbaj o to, aby twoja placówka handlowa została umieszczona w Google Maps. To jedno z najlepszych rozwiązań dla lokalnych przedsiębiorców. Każdy zainteresowany może bezpłatnie zamieścić wizytówkę swojej firmy, dzięki czemu wzrośnie widoczność w wyszukiwarce. W tym celu należy posiadać konto na gmail.com – wówczas łatwo będzie ci zaznaczyć twój adres.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie biznes bez obecności w Internecie. Warto wziąć to pod uwagę także w przypadku sklepu spożywczego. Profil w mediach społecznościowych czy własna strona internetowa mogą pomóc w pozyskaniu nowych klientów, którzy wcześniej nie znali Twojej placówki. Obecność sklepu w Internecie nie wymaga dużych nakładów pracy i finansów, a może przyczynić się do skutecznej promocji biznesu.

[1] https://www.pawelkepa.pl/pl,8,promocja-lokalnego-sklepu-%E2%80%93-praktyczne-wskazowki

[2] https://empemedia.pl/social-media-w-polsce-2023-raport-digital-poland/

[3] https://dailyweb.pl/digital-2023-poland/

Jak reklamować sklep spożywczy w Internecie?
W dobie popularności mediów społecznościowych praktycznie każdy biznes, niezależnie od wielkości, zaznacza swoją obecność w Internecie. Prosta wizytówka, opinia i umiejscowienie w Google Maps, witryna internetowa czy profil na Facebooku – dziś to już standard i absolutne minimum...

Brak wyników wyszukiwania

Spróbuj wyszukać ponownie.