29-06-2023

29/6/2023

Akcja lato: jak zadbać o właściwą temperaturę w pomieszczeniach sklepowych z artykułami spożywczymi?

Zbliżające się letnie upały to czas, w którym szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach sklepu i lodówkach, tak aby produkty spożywcze utrzymały najwyższą jakość i świeżość. Sprawny system wentylacyjny, montaż inteligentnych urządzeń automatycznie regulujących temperaturę oraz stosowanie energooszczędnych rozwiązań to podstawa – warto zadbać o odpowiednie przygotowanie sklepu na lato już dziś.

W kwestii regulacji temperatury właścicieli sklepów spożywczych wspomagają obecnie nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak np. inteligentne urządzenia pomiarowe, które na bieżąco analizują dane, a następnie wysyłają automatyczne powiadomienia na telefon za każdym razem, gdy temperatura w lokalu nie spełnia obowiązujących standardów. W celu monitorowania temperatury w placówce warto przy urządzeniach chłodniczych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania towarów zamontować dodatkowe termometry. Z uwagi na to, że wszystkie te urządzenia zasilane są energią, warto rozważyć takie rozwiązania, które z jednej strony zagwarantują odpowiednie chłodzenie, a z drugiej zredukują koszty. Aby zoptymalizować zużycie energii, należy wprowadzić szereg nawyków, które pozwolą zaoszczędzić niemałe sumy. Na przykładzie dobrych praktyk wprowadzonych przez właścicieli sklepów współpracujących z Grupą Eurocash w ramach sieci Delikatesy Centrum oraz Duży Ben podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

1. Optymalizuj temperaturę na sali sprzedaży i zapleczu

Niezależnie od pory roku, przyjęło się, aby w placówkach handlowych temperatura utrzymywana była na poziomie 18°C. W magazynach, tam gdzie znajdują się produkty suche, powinna ona wynosić od 7 do 20°C, a w przypadku przechowywania  produktów  cukierniczych od: 7 do 18°C. Zaleca się także, aby wilgotność powietrza oscylowała na poziomie 75%. Należy pamiętać o wyłączaniu klimatyzacji po zamknięciu sklepu oraz o zamykaniu drzwi wejściowych w czasie pracy klimatyzacji na sali sprzedaży. W przypadku lodówki z napojami i alkoholem zawsze trzeba je wyłączyć po zamknięciu sklepu.

Z kolei w urządzeniach chłodniczych, jak lady i chłodnie, optymalna temperatura powinna być utrzymywana na poziomie od 0 do 6°C (witryna cukiernicza: 2-6°C, mięso świeże: 0-4°C, podroby: 0-3°C, mięso mielone: 0-2°C,  ryby i owoce morza: 0-3°C,  lada chłodnicza owoców i warzyw: 2-6°C). W zamrażarkach temperatura powinna wynosić -18°C z dopuszczalnym wahaniem na poziomie +3° w przypadku odszraniania.

2. Wprowadź oświetlenie energooszczędne

Lodówki, chłodziarki, podświetlone witryny, klimatyzacja – w placówkach handlowych zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo wysokie. Dlatego warto wymienić oświetlenie na ledowe oraz zweryfikować klasę poszczególnych urządzeń dużego AGD pod względem poboru energii. W sklepach należy zawsze wyłączać zbędne oświetlenie – w pomieszczeniach, które nie są akurat używane i na noc.

3. Regularnie serwisuj urządzenia

Pamiętaj o regularnym serwisowaniu układów klimatyzacji i urządzeń chłodniczych. Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza w swoim sklepie – odsłoń grzejniki tak, aby nie były one zastawione i ciepło mogło swobodnie przepływać. Nie dopuszczaj do jednoczesnego grzania i chłodzenia – jeżeli działa klimatyzacja, pamiętaj o wyłączeniu grzejników i na odwrót. Zadbaj także o optymalne rozmieszczenie lodówek w sklepie – nie stawiaj ich w bliskiej odległości od zamontowanego systemu grzewczego.

4. Zadbaj o izolację

Warto przeprowadzić termowizję budynku placówki handlowej pod względem izolacji. Jeśli drzwi lub okna są nieszczelne i ucieka przez nie powietrze, należy je bezzwłocznie wymienić. Zamontuj  żaluzje – latem na zapleczu zaciągaj je, aby zmniejszyć uzyski ciepła. Korzystaj z rolet cieniujących na okna i drzwi, zwłaszcza w słoneczne dni, by padające przez okno promienie nie nagrzewały niepotrzebnie pomieszczenia. Serwisuj regularnie także kurtyny powietrzne nad wejściami.

5. Optymalizuj pracę pieców do wypieków i grilla

Jeśli w swoim sklepie prowadzisz sprzedaż wypieków na miejscu, zadbaj o to, aby cykl wypieku lub grillowania był pod kontrolą. Wyłączaj grill w przerwach między pieczeniem mięsa, a także ogranicz podtrzymywanie pracy urządzeń, jeśli aktualnie z nich nie korzystasz.

Zbyt wysoka temperatura w sklepie wpływa na stan towarów – to szczególnie ważne w przypadku produktów świeżych i nabiału. Warto zatem jeszcze przed rozpoczęciem sezonu upałów zrobić generalny przegląd urządzeń chłodniczych w sklepie. Aby utrzymać w sklepie optymalną temperaturę, a jednocześnie jak najbardziej ograniczyć wydatki na energię, przekaż swoim pracownikom podstawowe zasady, których powinni się codziennie trzymać, jak np. wyłączanie światła czy klimatyzacji na noc.

Podobne artykuły