16-05-2023

16/5/2023

Jak reklamować sklep spożywczy w Internecie?

W dobie popularności mediów społecznościowych praktycznie każdy biznes, niezależnie od wielkości, zaznacza swoją obecność w Internecie. Prosta wizytówka, opinia i umiejscowienie w Google Maps, witryna internetowa czy profil na Facebooku – dziś to już standard i absolutne minimum dla każdego przedsiębiorcy. W jaki sposób lokalny sklep może wykorzystać Internet i jakie przyniesie to korzyści?

Specjaliści od marketingu twierdzą, że Internet pomaga rozwinąć biznes lokalnym firmom i to one odczuwają najlepsze efekty takiej promocji[1]. Według raportu Digital Poland 2023 w ubiegłym roku polscy internauci korzystali z sieci średnio przez 6 godzin i 42 minuty dziennie, z czego dwie godziny na dobę spędzali w mediach społecznościowych[2]. Trudno przejść obojętnie wobec takich danych i warto wyciągnąć z nich wnioski.

Odkryj moc Facebooka

Facebook to najchętniej odwiedzana platforma w mediach społecznościowych i obecnie korzysta z niego ponad 87% Polaków[3]. Jeśli chcesz wypromować swój sklep na tym portalu, utwórz tzw. fanpage. Pamiętaj, aby nie robić tego na koncie osobistym! Facebook ma specjalny kreator do prowadzenia profili biznesowych. Zobacz jak założyć fanpage krok po kroku:

  1. Określ rodzaj swojej działalności – tu możesz wybrać „Lokalna firma”.
  2. Podaj kategorię swojej działalności – możesz zaznaczyć handel detaliczny.
  3. Uzupełnij kolejne pola, tak Twój sklep był łatwiej rozpoznawalny wśród klientów.
  4. Wstaw tzw. zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle – warto, aby była na nich Twoja placówka, a także logotyp.

Teraz możesz przygotowywać wpisy – wrzucać zdjęcia, aktualności czy informacje o specjalnych promocjach i rabatach. W ten sposób budujesz wizerunek sklepu w sieci. Do prowadzenia profilu możesz zaangażować kogoś z wewnątrz firmy, kto chce się rozwijać w kierunku prowadzenia promocji w social mediach lub zwrócić się o pomoc do firmy zewnętrznej, specjalizującej się w takich usługach.

Ważną sprawą jest ustalenie tzw. kalendarza wpisów. Możesz wcześniej zaplanować, jakiego typu treści chcesz publikować, ile razy w tygodniu, a także określić tematykę wpisów. Przy prowadzeniu sklepu spożywczego nie musisz ograniczać się wyłącznie do informowania swoich klientów o aktualnych nowościach – możesz rozszerzyć tematykę wpisów i publikować np. przepisy kulinarne.

Strona www – Twoja wizytówka w sieci

Niezależnie od wielkości placówki handlowej w dzisiejszym otoczeniu biznesowym dobrą i sprawdzoną praktyką jest posiadanie strony internetowej. To wizytówka Twojej firmy. Na początku możesz ograniczyć się do najprostszego szablonu, który będzie zawierał podstawowe informacje, takie jak: dane kontaktowe, charakterystyka działalności firmy, adresy placówek, galeria zdjęć. Możesz także rozważyć prowadzenie takich sekcji jak aktualności (tu możesz zamieszczać informacje dotyczące nowości, promocji i rabatów), a także blog – jeśli chcesz pozycjonować się w roli eksperta. Wówczas zapoznaj się także z zasadami SEO – dzięki frazom kluczowym charakterystycznym dla Twojego biznesu wzrośnie wartość blogowych wpisów pod względem pozycjonowania i wyszukiwania w Internecie.

Mapy Google – idealne rozwiązanie dla lokalnego sklepu

Zadbaj o to, aby twoja placówka handlowa została umieszczona w Google Maps. To jedno z najlepszych rozwiązań dla lokalnych przedsiębiorców. Każdy zainteresowany może bezpłatnie zamieścić wizytówkę swojej firmy, dzięki czemu wzrośnie widoczność w wyszukiwarce. W tym celu należy posiadać konto na gmail.com – wówczas łatwo będzie ci zaznaczyć twój adres.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie biznes bez obecności w Internecie. Warto wziąć to pod uwagę także w przypadku sklepu spożywczego. Profil w mediach społecznościowych czy własna strona internetowa mogą pomóc w pozyskaniu nowych klientów, którzy wcześniej nie znali Twojej placówki. Obecność sklepu w Internecie nie wymaga dużych nakładów pracy i finansów, a może przyczynić się do skutecznej promocji biznesu.

[1] https://www.pawelkepa.pl/pl,8,promocja-lokalnego-sklepu-%E2%80%93-praktyczne-wskazowki

[2] https://empemedia.pl/social-media-w-polsce-2023-raport-digital-poland/

[3] https://dailyweb.pl/digital-2023-poland/

Podobne artykuły