27-03-2020

27/3/2020

Zasady higieny w sklepie – jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Zagrożenie zarażeniem COVID-19 nakłada na nas dodatkowe obostrzenia odnośnie do zasad higieny w sklepie. Przede wszystkim powinniśmy ograniczać wyjścia na zewnątrz, w tym również po zakupy. W szczególności dotyczy to osób starszych. Jednak jak już przyjdzie nam udać się po zapatrzenie naszych lodówek, warto wiedzieć, jakich środków ostrożności powinniśmy przestrzegać.

Zasady higieny w sklepie

#1 Unikaj zatłoczonych miejsc – zachowaj odstęp

Staraj się nie przebywać w zatłoczonych miejscach na terenie sklepu lub na parkingu przed sklepem. Zachowaj odstęp minimum 1,5 metra, szczególne w kolejce do kas. W tym celu respektuj oznaczenia – naklejki, taśmy, podporządkuj się również, jeśli pracownik sklepu zwraca ci uwagę i prosi o szanowanie zasad bezpieczeństwa. W przypadku sklepów małopowierzchniowych, w środku nie powinno przebywać więcej niż 1-2 osoby.

#2 Korzystaj z jednorazowych foliowych rękawiczek

Zakładaj jednorazowe rękawiczki, jeśli są umieszczone przy wejściu do sklepu przy wózkach i koszykach i/lub przy stoiskach z pieczywem, owocami i warzywami. Znajdują się one tam w trosce o bezpieczeństwo klientów.

#3 Zakrywaj nos i usta podczas kichania

Pamiętaj, żeby podczas kichania odwrócić się od osób przebywających w twoim otoczeniu, ale również od produktów, szczególnie tych niezapakowanych. Kichając lub kaszląc, zasłoń usta, tak aby nie rozprzestrzeniać drobnoustrojów, ale nie dłonią, którą dotykamy twarzy, gdyż jest to najszybsza droga przedostania się wirusa do nosa, oczu i ust. Kichać i kaszleć należy zasłaniając usta wewnętrzną stroną łokcia, by uniknąć przenoszenia drobnoustrojów na dłoniach i w by ten sposób chronić osoby w naszym otoczeniu.

#4 Korzystaj z płynów dezynfekujących

Korzystaj z płynów odkażających, które są rozmieszczone w sklepie – przy stoiskach z pieczywem, owocami i warzywami lub przed wejściem do obiektu.

#5 Płać kartą, nie gotówką

Unikaj płacenia gotówką – na banknotach łatwo przenieś groźne drobnoustroje, w tym wirusy. Staraj się korzystać z płatności elektronicznej, w tym celu używaj karty, aplikacji w telefonie czy smartwatcha.

#6 Myj ręce

Umyj dokładnie ręce po powrocie ze sklepu, powtórz tę czynność po wypakowaniu wszystkich zakupionych produktów i rozlokowaniu ich w lodówce i szafkach.

Myjąc ręce, pamiętaj o użyciu ciepłej wody i odpowiedniej ilości mydła. Nie zapomnij
o zagłębieniach między palcami, kciukach i nadgarstkach. Prawidłowe umycie dłoni powinno nam zająć nie mniej niż 30 sekund.

Warto zajrzeć także do oficjalnych źródeł, gdzie znajdują się rzetelne i aktualne informacje na temat koronawirusa i środków ochrony:

oraz na stronach:

Czytaj też: Bezpieczeństwo i higiena żywności – wytyczne, które pomogą w codziennej pracy sklepu

       

Podobne artykuły