25-05-2022

25/5/2022

Co daje Tobie i Twoim klientom program lojalnościowy?

Badania pokazują, że nawet połowa Polaków jest aktywnie zaangażowana w różnego rodzaju akcje lojalnościowe, najczęściej związane z posiadaniem karty stałego klienta w sklepie[1]. Takie rozwiązania sprawdzają się nie tylko w supermarketach czy dyskontach, ale także w sklepach lokalnych. Dowiedz się, jakie korzyści przyniesie Tobie i klientom Twojego sklepu program lojalnościowy.

Program lojalnościowy: jak to działa?

Program lojalnościowy jest strategią promocyjną stosowaną przez sklepy, w ramach której nagradzają one swoich klientów za dokonanie zakupów i zachęcają do ponownego odwiedzenia placówki. Klient płaci za zakupy i otrzymuje korzyści, takie jak np. punkty lub rabaty. W zależności od rodzaju programu klienci otrzymują natychmiastowe rabaty lub po otrzymaniu punktów lojalnościowych mogą wymienić je na rabat przy następnym zakupie lub inne ciekawe nagrody. Rodzaje programów lojalnościowych różnią się w zależności od marki, ale wszystkie koncentrują się wokół jednego celu: zbudować lojalność klientów, aby częściej i więcej kupowali w naszym sklepie.

Program lojalnościowy: korzyści dla Twojego sklepu

  • Pierwszą i najważniejszą zaletą programu lojalnościowego jest to, że pomaga utrzymać klientów. Klienci zaangażowani w relację ze sklepem chętniej do niego wracają. Akcje lojalnościowe pokazują Twoim klientom, że postrzegasz ich nie tylko jako jednorazowych wizytatorów, ale chcesz budować z nimi stałą relację w przyszłości. Poprzez program lojalnościowy wzrasta też satysfakcja klienta, który uważa, że świetnie wykorzystuje nadarzające się okazje. Dodatkowe rabaty czy nagrody rzeczowe skutecznie zachęcają go do kolejnych zakupów. Czuje też, że firma naprawdę o niego dba, oferując kolejne korzyści dostosowane do jego potrzeb.
  • Programy lojalnościowe się opłacają! Badania wskazują, że pozyskanie nowych klientów kosztuje 5 razy więcej niż utrzymanie obecnych[2]. Budowanie wiarygodności marki od zera wymaga dużego zaangażowania, czasu i pieniędzy. Twoi dotychczasowi klienci są już jednak zaznajomieni z Twoim sklepem, dlatego koszt przekonania ich do regularnych odwiedzin jest mniejszy niż to, co byłoby wymagane, aby zachęcić do zakupów nowych klientów. Programy lojalnościowe to także realna szansa na zwiększenie średniej wartości koszyka zakupowego. Klient może chętniej dobierać dodatkowe produkty, aby zdobyć więcej punktów, które potem wymieni na atrakcyjniejsze nagrody.
  • Zbuduj świadomość swojego sklepu. Im lepsze doświadczenie zakupowe, tym większa szansa, że klienci polecą Twój sklep swoim bliskim i znajomym. Programy lojalnościowe zwiększają prawdopodobieństwo, że część Twoich klientów zostanie tzw. rzecznikami marki, czyli będzie mówić innym o Twoim sklepie. To dla Ciebie szansa na darmową reklamę i zdobycie nowych klientów. Dzięki akcjom lojalnościowym rośnie rozpoznawalność Twojego sklepu i pozytywne skojarzenia z nim związane.

Program lojalnościowy: korzyści dla klientów

Wśród korzyści, które klienci mogą czerpać z programu lojalnościowego w Twoim sklepie, wymienić należy przede wszystkim oszczędność pieniędzy i wygodę. Rabaty i promocje, np. w formie wielosztuk, zachęcają do większych zakupów i są opłacalne finansowo. Co więcej, perspektywa zdobywania punktów i wymieniania ich na nagrody może być Twoją przewagą w oczach klienta podczas podejmowania decyzji o tym, gdzie zrobić zakupy. Ponadto obecnie większość programów lojalnościowych posiada dedykowaną aplikację mobilną , która daje użytkownikom dodatkowe korzyści, takie jak dedykowane kupony, gazetkę dostępną online, możliwość znalezienia najbliższej placówki, sprawdzenie godzin jej otwarcia czy skontaktowanie się ze sklepem.

Programy lojalnościowe w Grupie Eurocash

W sieciach współpracujących z Grupą Eurocash są już dostępne mobilne aplikacje lojalnościowe. Dla przykładu w sieciach Groszek i Euro Sklep konsumenci mają teraz okazję zdobyć dodatkowe zniżki dzięki specjalnej karcie w aplikacji. Towary prezentowane w sekcji „Hity tylko z aplikacją” są dostępne w niższych, promocyjnych cenach tylko dla tych klientów, którzy dołączyli do programu. W Delikatesach Centrum użytkownicy aplikacji mają dostęp do specjalnych kuponów, gazetek promocyjnych umożliwiających wygodne dodanie produktów do listy zakupowej czy  korzystanie z akcji specjalnych, takich jak zdrAPPka.

Zachęcaj swoich klientów do zapoznania się z korzyściami i dołączenia do programu – zyskają na tym obie strony!

Podsumowując, na systemie lojalnościowym zyskują wszyscy: zarówno właściciele sklepów, jak i klienci. Nawet połowa Polaków jest aktywnie zaangażowana w któryś z programów lojalnościowych – często więcej niż jeden. Atrakcyjny program pomoże Ci nie tylko utrzymać grono stałych klientów, ale także dotrzeć do nowych, którzy zachęceni nagrodami mogą nawet zmienić swoje przyzwyczajenia zakupowe na rzecz Twojego sklepu.

[1] https://oexcursor.pl/baza-wiedzy/program-lojalnosciowy-organizacja-i-zalety/

[2] https://www.knowband.com/blog/pl/ecommerce-pl/korzy%C5%9Bci-z-program%C3%B3w-lojalno%C5%9Bciowych-dla-twojej-firmy-internetowej/

       

Podobne artykuły