18-08-2022

18/8/2022

Pomagaj z głową – 4 kroki do skutecznej współpracy z organizacjami charytatywnymi

W dzisiejszych czasach coraz mocniej ceni się firmy zaangażowane społecznie. Nierzadko kosztem własnego zysku, decydują się one włączać w akcje pomocowe. Świadome działanie w obszarze charytatywnym i społecznym może przynieść realne korzyści firmom, a potrzebującym niezbędne wsparcie. Jako właściciel sklepu możesz pomagać na wiele sposobów – również współpracując z organizacjami charytatywnymi. Przedstawiamy krótki poradnik współpracy z fundacjami.

Tekst powstał na podstawie podręcznika ,,W Twoim odpowiedzialnym sklepie" udostępnionego szeroko przez Grupę Eurocash wszystkim przedsiębiorcom, którzy chcieliby prowadzić swój sklep w sposób bardziej zrównoważony.

Poznaj potrzeby lokalnej społeczności

Jeśli rozmawiasz z klientami albo interesujesz się tym, co dzieje się w okolicy Twojego sklepu, na pewno dobrze wiesz, z jakimi problemami i wyzwaniami mierzy się lokalna społeczność. Warto jednak czasami skorzystać z wiedzy i doświadczenia organizacji pozarządowych, których podstawą działania jest dokładne poznanie potrzeb swoich beneficjentów, aby jak najlepiej zaplanować pomoc. Fundacje pełnią rolę łącznika między potrzebującymi, osobami zainteresowanymi świadczeniem pomocy oraz strukturami administracyjnymi, dlatego znają Twoją lokalną społeczność od nieco innej strony. Jeśli nie wiesz, jak chciałbyś pomóc, zastanów się, kto zmienia świat na lepsze wokół Ciebie. Może to być lokalne stowarzyszenie, ogólnopolska organizacja albo mobilizacja okolicznej społeczności wynikająca z konkretnej potrzeby.

Pierwszym krokiem w organizacji pomocy jest zatem określenie obszaru, który w Twojej okolicy wymaga największego wsparcia lub który jest Ci najbliższy. Potrzeb jest mnóstwo, ale niektóre z nich są zaadresowane lepiej, a inne gorzej. Każda pomoc ma znaczenie, jednak warto zastanowić się nad tym, czy mógłbyś zaangażować się w działanie na rzecz takich osób bądź miejsc, które do tej pory nie otrzymały żadnej pomocy lub jest ona niewystarczająca.

Wybierz organizację, z którą się utożsamiasz

Drugim etapem jest wybór organizacji, w której działalność chciałbyś się włączyć. Nie lekceważ tego kroku – w internecie zdarzają się niezweryfikowane zbiórki, a wśród samych organizacji charytatywnych działają i takie o złej reputacji. Dokładnie zapoznaj się z działalnością fundacji, która Cię interesuje: poczytaj opinie, zobacz, jakie akcje i działania do tej pory podejmowała i z jakim efektem, umów się na spotkanie. Nie ograniczaj się do jednej organizacji. Porównaj ze sobą kilka i wybierz tę, która jest najbliższa Twoim wartościom.

Najważniejsza jest Twoja intuicja – wybierz taką fundację, w której najlepiej się czujesz i w którą wierzysz. Jeśli masz taką możliwość, możesz nawiązać współpracę z więcej niż jedną organizacją, ale czasami lepiej skupić się na pomocy w jednym obszarze, aby móc poświęcić się jej całkowicie.

Zastanów się, jak możesz pomóc

Pamiętaj, że angażowanie się w pomoc nie musi oznaczać tylko przekazywania środków pieniężnych! Możesz zaproponować wsparcie w postaci dostarczenia potrzebnych produktów, a nawet podzielenia się wiedzą. Jako właściciel sklepu masz wiele możliwości działania – zarówno prywatnie, jak i mobilizując do pomocy swoich klientów i pracowników. Warto, aby Twoja pomoc nie była jednorazowa. Podstawą efektywnej pomocy i współpracy z fundacjami jest bowiem regularność. Doraźne wsparcie finansowe pomoże chwilowo, jednak często nie wystarczy, aby całkowicie rozwiązać problem.

Skonsultuj z wybraną organizacją kwestię sposobu niesienia pomocy. Może się okazać, że fundacja ma swój wypracowany system współpracy z przedsiębiorstwami albo listę konkretnych działań, które w danym momencie są kluczowe. Pomoc ma największą moc wtedy, kiedy odpowiada na konkretne potrzeby. Jeśli zatem organizacja prosi o wsparcie produktowe – nie upieraj się przy pomocy finansowej. Fundacje najlepiej wiedzą, czego potrzebują, więc zadbają o to, aby Twoja pomoc przyniosła realne skutki.

Dbaj o dobrą współpracę

Długotrwała współpraca z organizacjami charytatywnymi wymaga zaangażowania obu stron. Podpisywanie umów nie zawsze jest wymagane (wyjątkiem jest współpraca w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności – szczegóły na ten temat znajdziesz w naszym artykule), ale kluczowe jest przestrzeganie warunków współpracy zarówno przez darczyńcę, jak i fundację.

Jeśli pomagasz, masz prawo do mówienia o tym publicznie. Możesz też zastrzec sobie anonimowość – decyzja należy do Ciebie. Na początku współpracy z fundacją ustal nie tylko zakres Twojej pomocy, ale także to, czy Twoje zaangażowanie ma być ujawniane publicznie. Informując o swojej działalności charytatywnej budujesz wizerunek przedsiębiorcy, który dba o lokalną społeczność i pomaga świadomie, a jednocześnie może skłonić to inne osoby do włączenia się w pomoc.

Z kolei po stronie fundacji leży odpowiedzialność za skuteczność podejmowanych działań. Organizacja powinna na bieżąco informować Cię o postępach i efektach Waszej współpracy, żebyś miał świadomość, w jaki sposób wykorzystywane są środki, które przekazujesz. Pamiętaj, że Twoja współpraca z daną fundacją jest dobrowolna i jeśli nie jesteś z niej zadowolony, możesz zawsze poszukać innej organizacji.

       

Podobne artykuły