16/11/2023

Szanujemy, nie marnujemy – praktyczne porady i wskazówki

Marnowanie żywności to wyzwanie, z którym mierzy się każdy z nas codziennie. Dlatego obok spełniania obowiązków prawnych, nałożonych przez ustawodawcę, ważna jest także edukacja i realne działania podejmowane lokalnie – przez właścicieli i sprzedawców sklepów detalicznych oraz indywidualnie – przez konsumentów. Grupa Eurocash od trzech lat prowadzi kampanię „Szanujemy, nie marnujemy” w ramach, której przygotowane zostały różne narzędzia edukacyjne, w tym webinaria, podcasty, serie e-podręczników, porad oraz przepisów kulinarnych dostępne poniżej.

Marnowanie żywności – jakie są fakty

Wyniki badań Najwyższej Izby Kontroli [1] pokazują, że najwięcej jedzenia marnuje się w gospodarstwach domowych – aż 60%. Na kolejnych miejscach są odpowiednio: przetwórstwo i produkcja rolnicza (po ok. 16%). Na czwartej pozycji plasują się sklepy spożywcze z 7-procentowym udziałem w marnowaniu żywności.

Wyrzucanie jedzenia, oprócz straty pieniędzy to także ogromne koszty środowiskowe. Marnując żywność, marnujemy zasoby takie jak: woda, prąd czy gaz, potrzebne do produkcji, przetworzenia, zapakowania, przewiezienia i przechowania produktów.

Regulacje prawne

Dnia 18 września 2019 r. weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności, która określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców w celu przeciwdziałania jej marnowaniu oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i ekonomicznym, generowanym przez nadmierne pozbywanie się niespożytego jedzenia. Szerzej o tych przepisach pisaliśmy już tutaj, wskazując nowe zasady i obowiązki dla przedsiębiorców oraz informując o sprawozdawczości i opłatach. Z kolei w tym artykule dzieliliśmy się poradami, jak znaleźć organizację pozarządową do współpracy i przekazywać jej niesprzedane, ale wciąż pełnowartościowe produkty, które mogłyby być dystrybuowane dalej do potrzebujących.

Kampania „Szanujemy, nie marnujemy!”

Grupa Eurocash od 2020 roku prowadzi kampanię pod hasłem „Szanujemy, nie marnujemy!”, której celem jest wspieranie przedsiębiorców w prowadzeniu zrównoważonego biznesu oraz dostarczanie im wiedzy i narzędzi ułatwiających odpowiedzialne zarządzanie sklepem pod kątem niemarnowania żywności. Hasło kampanii „Szanujemy, nie marnujemy” odnosi się do szacunku dla wszystkich osób zaangażowanych w produkcję, dystrybucję, sprzedaż żywności i oznacza również wspólne działania zmierzające do redukcji marnowania żywności. Partnerami społecznymi całej akcji są Caritas Polska i Federacja Polskich Banków Żywności, z którymi Eurocash od lat współpracuje w zakresie przekazywania niesprzedanej żywności na cele pomocowe. Partnerem edukacyjnym kampanii jest Akademia Umiejętności Eurocash.

Co konkretnie mogą zrobić właściciele sklepów i sprzedawcy, aby nie marnować żywności?

WEBINARIA

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z webinariów opracowanych przez ekspertów Akademii Umiejętności Eurocash oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych nt. obowiązujących przepisów prawnych. Eksperci dzielą się w nich:

• praktycznymi poradami dotyczącymi gospodarowania odpadami,

• informacjami, jak przebiega kontrola Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w sklepie,

• jakie są najważniejsze wyzwania w realizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności,

• co dzieje się z przekazanymi produktami organizacjom charytatywnym (na przykładzie Caritas Polska) i z opłatą za zmarnowaną żywność.

Webinaria można obejrzeć po zalogowaniu się platformy Akademii Umiejętności Eurocash.

PODCASTY

Można także wysłuchać serii podcastów z poradami prawnika. Poruszają one tak ważne tematy jak:

zawieranie umowy z organizacją pożytku publicznego (organizacją charytatywną),

realizowanie w praktyce zapisów takiej umowy,

prawidłowe naliczanie opłaty za zmarnowaną żywność.

Wszystkie podcasty dostępne są na kanale YouTube: „Szanujemy, nie marnujemy – podcasty”.

E-PODRĘCZNIKI

Wartościową lekturę z wieloma przydatnymi informacjami i pomysłami stanowią też e-booki. Dla właścicieli sklepów i ich pracowników przygotowany został specjalny podręcznik z informacjami o problemie marnowania żywności, poradami, komentarzami ekspertów oraz linkami do stron, badań i artykułów. O podręczniku pisaliśmy już także tutaj. Pozostałe e-booki dotyczą porad, jak ograniczyć marnowanie żywności w święta oraz dlaczego warto prowadzić odpowiedzialny biznes.

PORADY

W ramach kampanii „Szanujemy, nie marnujemy!” wypracowane zostały również porady dla konsumentów, jak praktycznie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i realnie ograniczać marnowanie żywności. Każdy może zapoznać się ze wskazówkami:

jak prawidłowo układać żywność w lodówce,

jak odpowiednio przechowywać owoce i warzywa,

jak robić porządki w kuchni,

jak przechowywać żywność w pojemnikach.

Wskazówki i inspiracje znajdą także konsumenci zainteresowani tematyką niemarnowania żywności. Z myślą o nich powstał cykl przepisów kulinarnych, które w przyjazny sposób pokazują, jak nie marnować żywności w domu i jak wykorzystać resztki z posiłków do przygotowania nowych, pysznych dań.

ANIMACJE Z PRZEPISAMI KULINARNYMI

Na kanale Youtube kampanii dostępne są przepisy z rekomendacjami, dzięki którym ograniczymy marnowanie żywności w kuchni  „Szanujemy, nie marnujemy!”:

owocowy koktajl z mango,

zupę z czerwonych warzyw,

makaronowe kotlety,

jogurt z musem warzywno-owocowym.

[1]Źródło: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/przepisy-do-poprawki-wciaz-za-duzo-zywnosci-trafia-do-smieci.html

Podobne artykuły