5/10/2023

Franczyza dla młodych, początkujących przedsiębiorców

Biznes franczyzowy to sprawdzona i bezpieczna koncepcja dla początkujących przedsiębiorców. Dla wielu młodych franczyzobiorców ten model biznesu oznacza też mniejszy poziom ryzyka i większą przewidywalność, bo korzystają z gotowego pomysłu biznesowego, który został już wielokrotnie zweryfikowany na rynku. Co więcej, przyłączenie się do sieci franczyzowej, a więc prowadzenie działalności gospodarczej pod szyldem znanej już marki, znacznie ułatwia pozyskiwanie klientów. Co jeszcze daje franczyza i jak stawiać pierwsze kroki w tym modelu biznesowym opisujemy poniżej.

Na rynek pracy wkraczają teraz młodzi ludzie, którzy cenią sobie niezależność i są bardziej skłonni założyć własną działalność gospodarczą. Oczywiście szukają takich rozwiązań, które nie wymagają wysokiego wkładu własnego i nie wiążą się z wysokim ryzykiem biznesowym. Dlatego wielu młodych przedsiębiorców właśnie od franczyzy zaczyna swoją zawodową drogę.

Dlaczego warto zainteresować się franczyzą

Samodzielne tworzenie sklepu detalicznego od podstaw może być dla początkującego przedsiębiorcy bardzo czasochłonne, drogie i ryzykowne pod względem szybkiego zwrotu inwestycji, opłacalności i klientów. Dlatego dobrze wybrać na początek rozwiązania zapewniające spokój, stabilność i niewielki poziom ryzyka – takie jak właśnie franczyza.

Jakie korzyści przynosi własny biznes oparty na zasadach franczyzy? To przede wszystkim:

• sprawdzony już na rynku pomysł na biznes, często z ugruntowaną i rozpoznawalną marką,

• optymalizacja procesów, którą zapewnia franczyzodawca — dzięki jego doświadczeniom łatwiej maksymalizować zyski i minimalizować koszty,

• wsparcie marketingowe i komunikacyjne do klientów sklepu — franczyzobiorca korzysta z nazwy, logotypu i innych znaków towarowych oraz gotowych materiałów promocyjnych przygotowanych przez franczyzodawcę; może również uczestniczyć w prowadzonych przez niego kampaniach reklamowych i specjalnych akcjach skierowanych do konsumentów, otrzymując gotowe materiały,

• pomoc w uzyskaniu finansowania — franczyzobiorca dzięki wsparciu franczyzodawcy może mieć też prostszy dostęp do źródeł finansowania swojego nowego biznesu.

Rozważając przystąpienie do sieci franczyzowej, warto więc zwrócić uwagę na takie elementy jak: znak towarowy, know-how franczyzodawcy, podręcznik operacyjny, opłaty franczyzowe, obszar działania. Warto też pamiętać, że w biznesie sieciowym łatwiej działać niż w pojedynkę – skala grupy daje więcej możliwości i pomaga budować przewagę konkurencyjną.

Jak zacząć franczyzowy biznes

Na początku trzeba sobie zadać podstawowe pytania biznesowe: o swoje kompetencje, możliwości finansowe czy istniejącą już wokół konkurencję. Zakładając nowy sklep w okolicy, warto też dowiedzieć się więcej o charakterystyce, wymaganiach i potrzebach klientów mieszkających w pobliżu.

Kolejny krok to analiza ofert od franczyzodawców. W tym artykule https://www.grupaeurocash.pl/blog/franczyza-gotowa-recepta-na-dobry-biznes w sekcji „Franczyza krok po kroku” podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę w procesie rozpoczęcia współpracy w modelu franczyzowym.

Grupa Eurocash, największy w Polsce operator systemów franczyzowych, oferuje młodym przedsiębiorcom w ramach franczyzy lubiane i rozpoznawalne przez klientów marki sklepów. A każdy z nich oferuje unikalne wyróżniki i korzyści dla konsumenta. Franczyzobiorcy współpracujący z Eurocash mają m.in. dostęp do nowoczesnej wielokanałowej hurtowni, gdzie mogą zaopatrywać się w wybrany, komfortowy dla siebie sposób, np. w jednej z prawie 180 hurtowni stacjonarnych Cash&Carry w całym kraju lub przez nowoczesną platformę B2B eurocash.pl, dostępną także w aplikacji mobilnej. Ponadto przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z takich nowoczesnych rozwiązań jak np. EuroPlatform – systemu online, z którego franczyzobiorca może pobierać atrakcyjne promocje, generować cenówki i plakaty, a także otrzymywać raporty o skuteczności przeprowadzonych akcji promocyjnych, usprawniając tym samym politykę promocyjną w swoim sklepie.

Więcej informacji o systemach franczyzowych Grupy, a także kontakt do konsultantów, którzy chętnie odpowiedzą na pytania, znajduje się tutaj: https://www.grupaeurocash.pl/dla-przedsiebiorcy/franczyza-i-systemy-partnerskie

Akademia Umiejętności Eurocash

Cenną wiedzę i wiele wskazówek, jak zacząć i prowadzić franczyzowy biznes przekazuje także Akademia Umiejętności Eurocash utworzona przez Grupę Eurocash.  Akademia wspiera właścicieli sklepów detalicznych i ich pracowników już od 13 lat. Przekazuje wiedzę i szkoli ich m.in. z zarządzania sklepem, standardów pracy i obsługi klienta. Misją AUE jest zapewnienie niezależnym przedsiębiorcom dostępu do najbardziej aktualnej wiedzy rynkowej, a także pomoc we wdrażaniu w swoich sklepach zaawansowanych technologii opracowanych przez Grupę Eurocash. Na platformie edukacyjnej online AUE jest dostępna bogata oferta kursów e-learningowych, webinariów, praktycznych warsztatów szkoleniowych oraz studiów podyplomowych organizowanych we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Szczegóły dot. pełnej oferty edukacyjnej Eurocash dostępne są na stronie https://www.grupaeurocash.pl/dla-przedsiebiorcy/akademia-umiejetnosci-eurocash.

Franczyza to zatem sprawdzona i bezpieczna koncepcja, która daje młodemu przedsiębiorcy gotowe rozwiązania skalowalnego i dochodowego modelu biznesowego, który w przyszłości może stać się trampoliną do kolejnych inwestycji i rozwoju.

Podobne artykuły