22-06-2020

22/6/2020

Najlepsze innowacje nagrodzone – poznaj zwycięzców konkursu Herosi na Starcie!

Znaczenie innowacji w biznesie

Innowacja w biznesie rozumiana jest jako nowa wartość, zmiana lub całkowicie nowa jakość mająca zastosowanie w działalności gospodarczej. Często ściśle wiążąca się z wykorzystaniem nowych technologii.

Ekonomiści podkreślają, że wdrażanie innowacji poprawia konkurencyjność oraz ułatwia sprostanie wyzwaniom rynkowym. Szacuje się, że są one źródłem ok. 2/3 wzrostu gospodarek wysoko rozwiniętych[1].

Specjaliści z Europejskiego Banku Centralnego jednoznacznie wskazują, że znaczenie innowacji w rozwoju gospodarczym jest nieocenione. Podkreślają, że pozwalają

na zwiększenie wydajności, co przekłada się na osiągnięcie większej produkcji przy takich samych nakładach, a tym samym są motorem napędzającym rozwój przedsiębiorstw. W efekcie działają one pozytywnie na wzrost gospodarczy[2].

Podobnego zdania są sami przedsiębiorcy. Fakt ten potwierdza aż 96% menedżerów będących liderami w zarządzaniu łańcuchem dostaw, biorących udział w badaniu firmy Deloitte[3].

Zatem działania na rzecz wzrostu innowacyjności wydają się jedyną drogą do zapewnienia trwałego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

Grupa Eurocash pobudza innowacyjność – „Generacja P - Herosi na Starcie”

Często za najbardziej spektakularnymi innowacjami stoją pojedyncze osoby, a nie wielkie korporacje. W tym miejscu wymienić można  takie postacie, jak choćby Mark Zuckerberg pomysłodawca Facebooka, który przez długi czas dzierżył miano największego start-upu świata. Jednak już od kilku lat trofeum to znajduje się we władaniu założyciela Uber Technologies – Travisa Kalanick’a.

Grono jednorożców, czyli start-upów, których papierowa wartość przekracza miliard dolarów jest jednak o wiele większe. Można tutaj znaleźć tak rewolucyjne pomysły biznesowe, jak Pinterest Bena Silbermanna czy kosmiczny SpaceX słynnego Elona Musk’a, który zaledwie kilka tygodni temu po blisko dekadzie przerwy we współpracy z NASA wysłał w przestrzeń kosmiczną dwóch amerykańskich astronautów.

Każdy z wyżej wymienionych przedsiębiorców miał odwagę postawić na realizację swoich nieszablonowych marzeń. Od czego jednak zacząć naszą drogę, zanim odniesiemy upragniony sukces? Jednym z kluczowych elementów wspierania rozwoju innowacyjności jest, oprócz prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, ułatwienie przedsiębiorcom – obecnym i przyszłym – zakładania nowych firm, a dokładniej pomoc w rozwoju innowacyjnego pomysłu na biznes. W tym celu kluczowe jest zdobycie finansowania dla naszego pomysłu. Udział w konkursach dla startupów może okazać się pomocny.

Grupa Eurocash już od 25 lat wspiera rozwój przedsiębiorczości, również wśród najmłodszych pokoleń Polaków. Mając na uwadze rolę i znaczenie innowacyjnych startupów zorganizowała konkurs „Generacja P - Herosi na Starcie”, by pomóc młodym ludziom zrealizować swoje marzenia o własnej firmie i wcielić ich projekty w życie.

Konkurs świetnie wpisuje się w jubileusz 25-lecia Grupy Eurocash, idealnie podkreślając wartości, którym hołduje Grupa – wspieranie przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniem i bogatą wiedzą ekspercką.

Prezes zarządu Grupy Eurocash i członek jury konkursowego Luis Amaral podkreślał: Jury miało trudne zadanie. Uczestnicy, którzy zgłosili się do naszego konkursu, mieli naprawdę świetne, innowacyjne pomysły. W ciągu miesiąca intensywnych prac na warsztatach i podczas szkoleń powstały na ich bazie solidne biznesplany, które uwzględniają rozbudowane strategie sprzedażowe i marketingowe. Praca z tak utalentowanymi, pełnymi entuzjazmu młodymi ludźmi była dla nas wszystkich bardzo pozytywnym doświadczeniem. Jestem pewien, że nie tylko oni od nas, ale także my od nich mogliśmy się sporo nauczyć. Uczestnicy konkursu pokazali nam, że Polacy, bez względu na wiek, mają przedsiębiorczość w swoim DNA.

Najlepsze innowacje – laureaci „Generacji P - Herosów na Starcie”

Członkowie jury konkursowego podkreślali, że poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Młodzi przedsiębiorcy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – młodszej: 16-19 lat i starszej: 20-26 lat. Łącznie do konkursu zgłoszono aż 190 projektów, w rywalizacji wzięło udział 40 prac, 25 z nich zakwalifikowało się do kolejnego etapu, zaś w finale znalazło się 10 najlepszych pomysłów biznesowych.

Ostatecznie w grupie młodszej (16-19 lat) zwyciężył projekt elektronicznej laski dla niewidomych ELAN autorstwa Mateusza Drabika. Specjalna laska będzie wyposażona w oświetlenie ułatwiające widoczność osoby niewidomej oraz GPS, czujniki ultradźwiękowe i moduł SMS.

Drugie miejsce zajął Maksymilian Skica i jego projekt ZamowSzambo.pl – który ma ułatwić korzystanie z usług asenizacyjnych osobom, które aktualnie nie posiadają dostępu do systemu kanalizacji.

Z kolei w grupie starszej zwycięzcą okazał się projekt Magly, opracowany przez zespół Filipa Budnego. Magly to interaktywna innowacja umożliwiająca przeobrażenie hoteli rekreacyjnych w świat gry opartej na technologii rozszerzonej rzeczywistości. Najmłodsi goście hotelowi będą mieli szansę wcielić się w wybranych bohaterów i wraz z pomocą inteligentnego kontrolera będą niczym Sherlock Holmes przemierzać ukryte zakamarki i odkrywać tajemnice hotelu.

W tej samej kategorii wiekowej drugie miejsce zajął Maciej Górski wraz z zespołem. Opracowany przez nich UGVS to urządzenie do dezynfekcji produktów spożywczych w sklepie, oparte na działaniu światła ultrafioletowego.

Więcej informacji o zwycięzcach konkursu znajduje się tu: https://media.eurocash.pl/aktualnosci/521922/znamy-zwyciezcow-konkursu-generacja-p-herosi-na-starcie.

[1] S. Lachowski, „Droga do innowacji. Pracuj ciężko, baw się i zmieniaj świat.”, s.283

[2] https://www.ecb.europa.eu/explainers/tell-me-more/html/growth.pl.html

[3] Na podstawie raportu: „Supply chain leadership. Distinctive approaches to innovation, collaboration, and talent alignment.”, Deloitte, 2013

       

Podobne artykuły