29-06-2021

29/6/2021

5 cech przedsiębiorcy. Czy masz je wszystkie? [VIDEO]

Zakładanie i prowadzenie własnego biznesu to nie lada wyzwanie – przyzna to każdy przedsiębiorca. Wymaga bardzo wielu różnych umiejętności, a do tego odpowiedniego zestawu cech charakteru, bez których trudno osiągnąć sukces rynkowy (choć, by zacząć, wystarczy tak naprawdę jedna!). Jakie to cechy? I dlaczego są tak istotne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, a także z filmów, w których wypowiadają się praktycy biznesu z Grupy Eurocash.

Poniższy zestaw 5 cech stanowi jednocześnie kategorie w konkursie Herosi na Starcie (a także w jego „dorosłej” odsłonie – Herosi Polskiej Przedsiębiorczości). W programie młodzi ludzie (w wieku od 16 do 26 lat) z pomysłem na biznes lub już rozpoczętym projektem mogą powalczyć o dofinansowanie na jego realizację. Projekt ma na celu wspieranie młodych talentów w ich biznesowych ambicjach, a co za tym idzie – także rozwijanie u nich wspomnianych cech przyszłego przedsiębiorcy. Dlatego oprócz atrakcyjnych nagród w ramach kategorii oraz nagród dodatkowych, konkurs oferuje uczestnikom możliwość udziału w merytorycznych warsztatach ze środowiskiem startupowym oraz program mentoringowy – prowadzony przez ludzi, którzy prowadzenie własnej firmy rozumieją jak nikt inny – przedsiębiorców współpracujących z Grupą Eurocash. Zachęcamy do dzielenia się informacją o konkursie! Rekrutacja trwa do 11 lipca na stronie https://herosi.akademiaeurocash.com.pl/.

Po pierwsze – odwaga biznesowa

Odwaga to cecha, która potrzebna jest przedsiębiorcy w pierwszej kolejności. Dlaczego? Bowiem już sama decyzja o założeniu własnej firmy i pracy na swój rachunek to przecież swego rodzaju niepewność i ryzyko. I chociaż istnieje wiele sposobów na jego minimalizację, jak na przykład wnikliwe przeanalizowanie rynku czy wcześniejsze rozpisanie planu działania i planu finansowego, to wszystko zaczyna się od tego pierwszego, odważnego kroku. O odwadze biznesowej więcej dowiecie się więcej poniższego video:

Motywacja do rozwoju – bez niej ani rusz

Rozwój to w biznesie nie atut, a standard. Dlaczego? Ponieważ nawet utrzymanie obecnej pozycji rynkowej wymaga ogromnego wysiłku. Wokół pojawiają się przecież nowi konkurenci, trendy, klienci ze zmieniającymi się potrzebami. Świat idzie do przodu, a biznes musi dotrzymywać mu kroku. Czy motywację do rozwoju można w sobie rozwinąć? O tym posłuchacie w poniższym filmie:

Innowacyjność – co to takiego?

Przekonanie, że innowacyjność musi być związana jedynie z nowymi technologiami i futurystycznymi produktami, jest zupełnie mylne. Innowacyjność jest bowiem znacznie szerszym pojęciem, które dotyczy nie tylko technologii, ale także rozwiązań organizacyjnych czy nawet marketingowych. W skrócie – innowacja to coś, na co nikt do tej pory nie zdążył jeszcze wpaść. Doskonałym tego przykładem jest koncept abc na kołach – projekt z pozoru tradycyjny, zakładający uruchomienie sklepu spożywczego, a jednak zupełnie nowy. Do tej pory bowiem nie istniały na rynku sklepy, które mogłyby dotrzeć do mieszkańców najmniejszych miejscowości „w całości”, dając możliwość obejrzenia na żywo i zakupu najpotrzebniejszych produktów klientom. Tymczasem abc na kołach to tradycyjny handel w mobilnym, nowoczesnym wydaniu. O jeszcze innych odsłonach innowacyjności dowiecie się z poniższego filmu:

Wytrwałość w działaniu to podstawa

Nikt nie wie tego lepiej niż przedsiębiorcy – żaden sukces nie przychodzi łatwo i bez najmniejszych przeszkód. Prowadzenie własnej firmy to zajęcie wymagające cierpliwości i zaradności, a przede wszystkim – właśnie wytrwałości. Przeszkody i porażki to bowiem jedynie przystanki na drodze do realizacji marzeń – i taka myśl powinna przyświecać każdemu, kto marzy o własnym biznesie. Co jeszcze warto wiedzieć o wytrwałości i jak ją w sobie pielęgnować?

I w końcu – odpowiedzialność za innych

Współczesna rzeczywistość stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań – należy być konkurencyjnym, podążać za trendami, tworzyć atrakcyjną ofertę… W pogoni za tymi celami łatwo zgubić prawdziwą wartość biznesu – odpowiadanie na potrzeby innych, a także tworzenie wokół firmy cennej społeczności i wspieranie jej. Więcej o odpowiedzialności za innych można dowiedzieć się z poniższego video:

Cechy przedsiębiorcy – czy masz je wszystkie?

Nawet jeżeli nie możemy przyznać, że cechuje nas każda z powyższych cech – nie szkodzi! Tak naprawdę, przedsiębiorcze cechy kształtujemy w sobie przez całe życie. A wystarczy już jedna, by móc oprzeć na niej nasze biznesowe początki. Nawet najlepszy pomysł nie wejdzie w życie bez działania, o czym zawsze warto pamiętać.

       

Podobne artykuły