09-10-2020

9/10/2020

Torby papierowe, bawełniane i lniane – które są najbardziej eko?

Życie w zgodzie ze środowiskiem i bycie ekologicznym staje się dla konsumentów coraz istotniejsze. Zmieniają się nawyki dotyczące segregacji śmieci i ilości zużywania plastiku. Niektórzy klienci świadomie rezygnują z tzw. reklamówek na rzecz toreb materiałowych. Jednak które torby są rzeczywiście ekologiczne?

Popularność toreb jednorazowych – jakie wynikają z tego problemy?

Torebki foliowe jednorazowe zrobiły furorę w latach 90. i pozostały z nami po dziś dzień. Swoją popularność zyskały dzięki dużej funkcjonalności, wygodzie i dostępności. Niestety, torby jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, po jednym użyciu są wyrzucane i zalegają na śmietniskach. Na polskie wysypiska rocznie trafia 55 tysięcy ton foliówek.

Produkcja jednej foliówki to zaledwie 1 sekunda. Pamiętajmy, że średnio torbę foliową używamy przez 25 minut, a całkowity jej rozkład trwa ok. 400, a nawet do 500 lat. Co gorsza, zaledwie 10% podlega recyklingowi.

Polska 1 stycznia 2018 roku wprowadziła opłaty recyklingowe za torby foliowe. Co oznacza, że od ponad dwóch lat, biorąc w sklepie wspomnianą foliówkę, należy za nią zapłacić minimum 20 groszy, maksymalna opłata to 1 zł.

A jak pokazują statystyki, Polak rocznie zużywa ok. 490 foliówek, dla porównania Duńczyk zaledwie 4. Część klientów ma nawyk pakowania wszystkiego w torebki foliowe, nie tylko produktów, które sprzedawane są luzem – np. warzywa, owoce, ale również tych, które mają już plastikowe opakowania, jak jogurty, paczkowane mięso, kosmetyki itp.

Biorąc pod uwagę wprowadzoną opłatę recyklingową, ograniczenie zakupu toreb foliowych oznacza spora oszczędność dla konsumenta  i odciążenie dla środowiska naturalnego.

Czytaj też: Jak komunikować ceny? Pricing i strategie cenowe - lekcja obowiązkowa

Rodzaje toreb ekologicznych

Na rynku jest dostępnych wiele odmian toreb wielorazowego użytku. Z pewnością do najpopularniejszych należą torby materiałowe. I tu też jest spory wybór: torby bawełniane, lniane i papierowe.

Torby bawełniane

Zalety

Wady

 • trwałość – może nam posłużyć przez lata;

 • cena – droższa niż torba foliowa;

 • wytrzymałość – nie urywa się pod ciężarem produktów;

 • funkcjonalność – doskonale nadają się do wykorzystania na różne potrzeby – zakupy, możemy w nie zapakować także ubrania, książki czy spakować rzeczy na piknik;

 • ekologia – przyczyniasz się do redukcji plastiku;

 • łatwe do utrzymania w czystości – możliwość prania w pralce;

 • materiał – bawełna jest odporna na rozciąganie, przyjazna dla osób cierpiących na alergie;

 • ciekawe wzornictwo – możliwość wyboru nadruku, koloru, napisu.

Torby lniane

Zalety

Wady

 • wszystkie wymienione przy torbach bawełnianych – trwałość, wielokrotność użycia, wytrzymałość, przyjazne środowisku, bezpieczne dla zdrowia, estetyczne;

 • podobnie, jak przy torbach bawełnianych również cena – droższe niż torby foliowe

 • duża odporność na przebarwienia, przewiewność.

Torby papierowe

Zalety

Wady

 • bardzo szybki rozkład – całkowita biodegradacja zachodzi w ciągu kliku tygodni

 • nieekologiczna produkcja -produkcja torby papierowej powoduje o ok. 70% większe zanieczyszczenie powietrza w stosunku do produkcji torby foliowej i wymaga dużych nakładów energii oraz drzew;

 • możliwość przetworzenia (makulatura)

 • nietrwała (łatwo ją uszkodzić).

Zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska, w tym zmniejszenie ilości odpadów jest jednym z celów polityki zrównoważonego rozwoju Grupy Eurocash. Warto utożsamić się z hasłem: mniej zużywamy, nie marnujemy.

Warto przeczytać: Polskie produkty regionalne zyskują na popularności

A niestety torebki foliowe są głównym źródłem zanieczyszczeń plastikiem. Zatem, w trosce o dobro naszej planety, warto by klient miał przy sobie torbę materiałową, by nie nadużywać foliowych reklamówek. Istotne jest także, by właściciele sklepów zadbali o dostępność i różnorodność ekologicznych toreb w swojej ofercie. Wówczas pokazują klientom, że wychodzą naprzeciw ich potrzebom, a także przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Warto zajrzeć: Urban garden, czyli ogród w wielkim mieście – sposób na samozaopatrzenie lub biznes?

Źródła:

https://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,163393,24453730,polak-rocznie-zuzywa-srednio-490-foliowek-dunczyk-i-fin-cztery.html
https://ulicaekologiczna.pl/technologie/foliowe-torebki-biodegradowalne-tez-zanieczyszaja
https://www.kalendarzrolnikow.pl/2250/cala-prawda-o-ekoopakowaniach

       

Podobne artykuły