24/11/2023

Inspiracje na świąteczne kosze prezentowe z lokalnymi produktami
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zaczynamy już w listopadzie. Planujemy wydatki na zakup prezentów, produktów spożywczych na wigilijny i bożonarodzeniowy stół, czy świątecznych dekoracji. I pod tym kątem lokalny sklep może zaoferować swoim klientom sporo ułatwień i podpowiedzi, aby zawczasu przygotować podarunki dla najbliższych i produkty do potraw, na które często czekamy cały rok.
Świąteczne zwyczaje zakupowe Polaków

Badanie, zrealizowane na zlecenie Związku Banków Polskich1 pod koniec ub. roku pokazało, że statystyczny Polak planował wydać na święta Bożego Narodzenia ok. 1400 zł. Stosunkowo największa część świątecznych wydatków – przeciętnie ok. 600 zł – była związana z artykułami spożywczymi i organizacją świąt. Na prezenty dla najbliższych przeznaczyliśmy średnio 500 zł, a na podróże świąteczne i dojazdy ok. 350 zł. Ile będą nas kosztować tegoroczne święta przekonamy się już wkrótce, ale można oczekiwać, że kwoty będą przynajmniej podobne. Mają na to wpływ takie czynniki zewnętrzne jak: ciągle jeszcze odczuwalne skutki pandemii, wojna w Ukrainie, rosnące ceny energii czy inflacja. Przyczyniły się one do spadku poziomu życia w wielu gospodarstwach domowych. Niemniej jednak święta to taki czas w roku, kiedy nie za bardzo kierujemy się rozsądkiem i wydajemy nawet dwukrotnie więcej, niż w pozostałych miesiącach roku.

Jeśli chodzi o prezenty, to od kilku lat przeważają te same kategorie. Najczęściej pod choinką znajdujemy ubrania i akcesoria odzieżowe – tak deklaruje 48% respondentów badania2 (zakupy przy okazji listopadowej akcji Black Friday, robione często z myślą już o świątecznych upominkach), a także biżuterię i kosmetyki oraz produkty związane z urodą (20% wskazań). Coraz częściej wybieramy też małą elektronikę. Rosnącą popularnością cieszą się karty prezentowe, a także kosze spożywcze, zawierające delikatesowe produkty, w tym również napoje alkoholowe.

Inspiracje na kosze prezentowe

Dla wszystkich tych, którzy często nie mają pomysłu na upominek świąteczny dla bliskich osób, z pomocą przychodzą prezentowniki – zestawy produktów, które mogą spodobać się osobom o konkretnych upodobaniach.

Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, jak przygotować kosze prezentowe i aranżacje produktów w sklepie, które zainspirują klientów:

• dla wielbicieli czekolady – trzy różne tabliczki czekolady (biała, mleczna, gorzka), czekoladowe praliny, kawa o smaku czekolady, dla dorosłych – dodatkowo likier czekoladowy lub czerwone wino, które świetnie komponuje się na przykład z ciemną czekoladą; pasują do niej także bakalie, więc do kosza można włożyć orzechy, rodzynki czy inne suszone owoce,

• dla miłośników kawy – dostępne są specjalne wersje świąteczne, np. w puszkach; warto podarować kawę w ziarnach i mieloną, batoniki czy inne słodycze o smaku kawowym, świetnie sprawdzą się też pierniczki; dorośli docenią także likier kawowy, czy inny trunek o podobnym smaku; ziarna kawy, jutowy worek i gałązki sosny mogą posłużyć jako dekoracja tak zaaranżowanego kosza w sklepie,

• dla smakoszy herbaty – w koszu mogą znaleźć się różne jej rodzaje: czarna, roibos, zielona w świątecznych opakowaniach, pierniczki lub inne drobne ciasteczka, na przykład maślane; można dołączyć także słoik miodu lub konfitur, albo syrop, szczególnie taki jak malinowy, aroniowy, czy z czarnej porzeczki — dobrze sprawdzą się w zimowe wieczory; dopełnieniem może być filiżanka lub kubek, podkładka pod kubek i czajniczek – wykorzystane do aranżacji,

• dla podróżników, którzy kochają Włochy, Grecję czy Hiszpanię można także przygotować tematyczne kosze wypełnione produktami kojarzącymi się z tymi krajami, takimi jak: dobrej jakości makaron, oliwki, szynka, orzechy, słoiczki z dżemem z owoców z tamtych regionów, a dla dorosłych – wina czy inne alkohole typowe dla tych krajów.

Gotowe pomysły na kosze na pewno znajdą chętnych, szczególnie jeśli przygotuje się je w kilku wariantach cenowych – skromniejsze i bardziej okazałe. Przykładowe kosze można ustawić w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, wykorzystując świąteczne dekoracje. Dobrze, jeśli taką przestrzeń uda się zaaranżować w pobliżu wejścia lub kas. Może to być niewielki stolik służący za podest, przykryty świąteczną tkaniną, udekorowany gałązkami jodły, szyszkami, orzechami (najlepiej, żeby to były ozdoby, które nie zniszczą się, gdy przypadkowo strąci je klient). W koszach powinny być tak poukładane produkty, by było je dobrze widać – mniejsze z przodu, a większe, jak np. butelka alkoholu, z tyłu, by tworzyły podporę dla pozostałych. Sporo inspiracji można znaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarkę "kosze prezentowe".

O czym jeszcze warto pamiętać na kilka tygodni przed świętami

Zaplanowanie większych dostaw i produkty w świątecznych opakowaniach to dwa elementy, o które warto zadbać jeszcze w listopadzie. Jak co roku kupujemy na święta nie tylko produkty z przeznaczeniem na prezenty, ale również więcej określonych kategorii produktów, takich jak np.: słodycze, składniki tradycyjnych dań i wypieków, ryby, mięsa i napoje. Przygotowanie zawczasu większych zamówień pozwoli na rozłożenie dostaw w czasie, a także na skorzystanie z promocji i akcji oferowanych przez producentów i dostawców. Polecamy je regularnie sprawdzać na naszej platformie eurocash.pl gdzie sukcesywnie dostępne są produkty w specjalnych, świątecznych, edycjach.

[1] Źródło: https://www.zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Swiateczny-portfel-Polakow-2022

[1] Źródło: https://media.allegro.pl/270106-allegro-black-weeks-upoluj-najlepsze-oferty-nawet-do-50-taniej

Podobne artykuły