10-04-2020

10/4/2020

Co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu ze składek na ZUS?

Zwolnienie ze składek na ZUS

Lada chwila (10 i 15 kwietnia) mija termin zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za marzec. Ten artykuł poświęcimy tematowi zwolnienia ze składek na ZUS (art. 31. Tarczy antykryzysowej).

Czy ta pomoc jest dla Ciebie? Kto może skorzystać ze zwolnienia ze składek na ZUS?

Ze zwolnienia ze składek można skorzystać, jeśli spełniamy 3 poniższe warunki:

  1. jesteśmy płatnikami składek,
  2. jesteśmy (lub byliśmy) zgłoszenie jako płatnicy składek przed 1 lutego 2020 roku,
  3. mamy zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych (stan na dzień 29 lutego 2020 roku).

„Mniej niż 10 ubezpieczonych” to Ty, Przedsiębiorco, plus maksymalnie 8 osób, które zgłosiłeś – pracowników, zleceniobiorców lub osoby współpracujące.

Ze zwolnienia ze składek możesz również skorzystać, jeśli co prawda nie zgłosiłeś do ubezpieczenia innych osób, lecz spełniasz za to 4 poniższe warunki (łącznie):

  1. prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą,
  2. opłacasz składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne (czyli bez pracowników czy zleceniobiorców),
  3. prowadziłeś działalność przed 1 lutego 2020 roku,
  4. a przychód z tej działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek (czyli w marcu, jeśli nie chcesz płacić składek już za marzec) nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku (czyli mamy górny limit przychodu i wynosi on 15.681,00 zł)

Górny limit przychodu dotyczy więc tylko przedsiębiorców, którzy nie zgłaszają do ubezpieczeń innych osób.

Jakich składek to dotyczy?

Zwolnienie dotyczy należności z tytułu:

  1. składek:
  • na ubezpieczenia społeczne,
  • na ubezpieczenie zdrowotne,
  • na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych,
  1. należnych za okres od dnia 1 marca 2020 roku do dnia 31 maja 2020 roku,
  2. wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres.

Można złożyć wniosek za cały ten okres lub tylko za niektóre miesiące. Wniosek ten może też być składany co miesiąc.

Istotną informacją jest to, że składki, których dotyczy wniosek, muszą być nieopłacone. Przykładowo jeśli zamierzamy skorzystać ze zwolnienia, to nie możemy opłacić składki za marzec! Zapłata składki spowoduje, że nie zostaniemy już z niej zwolnieni, gdyż nie będzie już miała statusy składki nieopłaconej.

Co ważne, zwolnienie z opłacania składek nie powoduje utraty prawa do świadczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa, a także świadczeń zdrowotnych.

Jak ubiegać się o zwolnienie?

Wniosek składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy to zrobić do 30 czerwca 2020 roku.

Wniosek można złożyć:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony www.gov.pl,
  • listem tradycyjnym za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Jeśli otrzymamy decyzję o odmowie zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, przysługuje nam (jako płatnikom składek) prawo do złożenia wniosku do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy, co jest trybem nietypowym.

ZUS przygotował na tę okoliczność stosowny formularz, który znajdziesz tutaj:

Co zrobić, jeśli mamy nadpłatę na naszym koncie ZUS?

Co do zasady nadpłata jest zaliczana na poczet składki, której nie zapłaciliśmy. W normalnych warunkach to dobra wiadomość, jednak w aktualnej sytuacji nie wiadomo, jak ZUS potraktuje nadpłatę. Czy zaliczy ją na poczet składki, a po wpłynięciu wniosku cofnie to zaliczenie? Być może cofnięcie zaliczenia na poczet składki nie będzie już możliwe? A może, jeśli wniosek wpłynie przed terminem zapłaty składki, to nadpłata nie będzie podlegała zaliczeniu? Czy warto zatem złożyć wniosek o zwrot nadpłaty? Tego niestety nie wiemy.

Trudno też powiedzieć, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda zaświadczenie o niezaleganiu z płatnością składek w okresie od terminu zapłaty składek do dnia złożenia wniosku o zwolnienie, a nawet do dnia rozpatrzenia wniosku. Jeśli zatem w najbliższym czasie będziesz potrzebować takiego zaświadczenia, zastanówmy się nad tym, czy korzystać z tego zwolnienia.

W kolejnych artykułach opiszemy zasady przyznawania kolejnych form pomocy, czyli świadczenia postojowego w związku z ochroną miejsc pracy, świadczenia postojowego dla samozatrudnionych i pracujących na podstawie umowy zlecenia, dofinansowania wynagrodzeń oraz pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Tematyka i kolejność zagadnień może się zmieniać – tak samo jak zmienia się sytuacja w kraju i przepisy. Cały czas pracujemy nad analizą przepisów tej ustawy oraz jej zapowiadanych zmian. Już wkrótce opiszemy je w kolejnych artykułach o Tarczy Antykryzysowej.

Zastrzeżenie

Cel niniejszych materiałów jest wyłącznie informacyjny. Mają one charakter edukacyjny i ogólny. W żadnym wypadku nie należy ich traktować jak indywidualnej porady prawnej. Grupa Eurocash zastrzega sobie prawo do zmiany treści, w szczególności w sytuacji zmiany prawa, orzecznictwa oraz praktyki organów administracji.

Opublikowano: 10.04.2020

       

Podobne artykuły