21-01-2022

21/1/2022

Ograniczenie handlu w niedziele w 2022 r. – nowelizacja ustawy

Z dniem 1 lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ma ona na celu uszczelnienie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele, aby m.in. uniemożliwić prowadzenie sprzedaży w siódmym dniu tygodnia tym placówkom, które świadczą usługi pocztowe jako ich dodatkowa forma działalności. Liczba niedziel handlowych została ograniczona – do siedmiu w skali całego roku. Poluzowano przepis dotyczący sprzedaży w niedziele niehandlowe w małych, osiedlowych sklepach – już nie tylko właściciel sklepu będzie mógł stać za kasą, ale także członkowie jego rodziny, jednak bez wynagrodzenia za pracę w tym dniu. Oto najważniejsze zmiany objęte nowelizacją:

„Na placówkę pocztową”

Jeszcze do końca stycznia 2022 r. wystarczy po prostu świadczyć usługi pocztowe, by sklep mógł być otwarty w każdą niedzielę. O konieczności doprecyzowania tego przepisu mówiło się od dawna. Chodzi o to, aby w niedziele mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. Teraz, zgodnie ze znowelizowaną ustawą, przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 40 proc. pozostałych przychodów danej placówki, a właściciel sklepu będzie musiał wypełniać specjalną dokumentację w tej kwestii. Rzadko który sklep będzie mógł to wykazać. Dlatego od 1 lutego 2022 r. sklepy oferujące usługi pocztowe jako dodatkową działalność np. dzięki podpisaniu umów z Pocztą Polską, InPostem lub inną firmą kurierską, będą musiały zostać zamknięte.

Za kasą już nie tylko właściciel sklepu

Od lutego na większą pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy prowadzący niewielkie, np. osiedlowe sklepy. Dotychczas, aby otworzyć sklep w niedzielę niehandlową, za kasą musiał stać jego właściciel lub współwłaściciel. Nowelizacja ustawy przewiduje, że właściciele będą mogli korzystać także z pomocy bliskich, np.: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków[2]. Poza wspomnianymi wyżej sklepami, w których za kasą stoją właściciele sklepów lub członkowie ich rodziny, w dni objęte zakazem handlu sprzedaż mogą legalnie prowadzić m.in.:

  • cukiernie, kawiarnie, kwiaciarnie, sklepy z prasą, sklepy z pamiątkami,
  • stacje paliw,
  • sklepy na dworcach i lotniskach,
  • placówki pocztowe i punkty, w których przeważającą działalnością są usługi pocztowe (jak wyjaśniono powyżej),
  • apteki.

[2] Źródło: artykuł na portalu Strefabiznesu.pl z dn. 16.01.2022 r.: https://strefabiznesu.pl/uszczelniony-zakaz-handlu-w-niedziele-w-wielu-sklepach-nie-zrobisz-juz-zakupow-sprawdz-ile-jest-niedziel-handlowych-w-2022-roku/ar/c3-15982261

       

Podobne artykuły