28-01-2022

28/1/2022

Zerowy podatek na żywność. Co musisz wiedzieć?

1 lutego 2022 r. weszła w życie tarcza antyinflacyjna 2.0, której założeniem było obniżenie podatku VAT na wybrane towary. Początkowo obowiązywać miała ona jedynie przez sześć miesięcy, jednak 24 października br. prezydent podpisał ustawę przedłużającą jej działanie. Oznacza to utrzymanie niższej stawki VAT m.in. na podstawowe produkty spożywcze do 31 grudnia 2022 r.

Kategorie produktów objęte zerową stawką VAT

Co zatem znajdzie się w koszyku towarów z obniżoną do zera stawką VAT? Będą to produkty z podstawowych kategorii, takich jak:

· mięso i ryby oraz przetwory z nich,

· produkty mleczarskie,

· warzywa i owoce oraz przetwory z nich,

· zboża i produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze,

· niektóre napoje bezalkoholowe, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego,

· napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Bardziej szczegółową listę produktów spożywczych wraz z kodem CN[1] znajdziesz w tym artykule.

Konieczne zmiany w przestrzeni sklepowej – obowiązek informacyjny

Wraz z nową regulacją dotyczącą VAT na wszystkich sprzedawców towarów spożywczych, a więc również na właścicieli sklepów, nałożony zostanie obowiązek umieszczenia przy kasie w sklepie „czytelnej informacji”, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 procent”[2].

Czy żywność faktycznie stanieje?

Czy obniżona stawka VAT rzeczywiście przełoży się na obniżkę cen podstawowych towarów spożywczych? Pokażą to już najbliższe tygodnie, ale warto pamiętać, że jest wiele czynników, w dużej mierze niezależnych od właścicieli sklepów detalicznych, które mogą w przyszłości mieć wpływ na wysokość cen. Są to: już widoczne podwyżki cen gazu i prądu, łańcuch dostaw, zobowiązania wobec dostawców i kontrahentów czy notowania produktów na światowych rynkach, bezpośrednio oddziałujące na koszty zakupu towarów, o rosnącej inflacji nie wspominając.

Wskaźnik cen towarów i usług (czyli wskaźnik inflacji), opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny na początku stycznia 2022 r., w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł aż 8,6% rok do roku. Średnio o tyle więcej płaciliśmy za jedzenie w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej[3].

O tym musisz pamiętać

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z listą produktów spożywczych objętych nowelizacją. Pamiętaj, że właściciele sklepów spożywczych od 1 lutego zobowiązani są obniżyć wartość wybranych artykułów. Niezbędne jest również zamieszczenie czytelnego komunikatu informującego Twoich Klientów o wprowadzanych zmianach. W związku z nowelizacją ustawy premier zapowiedział kontrole w wybranych placówkach handlowych, mające na celu weryfikację cen towarów dostępnych na półkach.

[1] Kod CN - Nomenklatura scalona (w skrócie CN) to usystematyzowany wykaz towarów, za pomocą którego możliwe będzie sklasyfikowanie towarów na potrzeby obrotu międzynarodowego, statystyk handlu zagranicznego UE oraz obrotu wewnątrzwspólnotowego, więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kody-cn-na-fakturze-czy-sa-konieczne

[2] Źródło: publikacja w serwisie Money.pl z dn. 12.01.2022: https://www.money.pl/gospodarka/obnizka-vat-na-zywnosc-nowy-obowiazek-dla-sklepow-6725568217246560a.html

[3] Źródło: publikacja w serwisie Polska The Times z dn. 14.01.2022: https://polskatimes.pl/0-proc-vat-na-zywnosc-sprawdz-ktore-produkty-potanieja-od-lutego-obnizka-vatu-na-zywnosc-z-5-do-0-proc/ar/c8-15992615

       

Podobne artykuły