04-01-2022

4/1/2022

Automat paczkowy przy sklepie – czy warto go mieć?

Jeszcze kilka lat temu to usługi kurierskie były liderem na rynku dostaw. Maszyny przesyłkowe zrewolucjonizowały jednak operacje logistyczne, dając zarówno klientom, jak i sprzedawcom komfortową i atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego przekazywania paczek. Chociaż koncept zautomatyzowanych skrytek pocztowych szybko podbił rynek, w wielu miejscach wciąż brakuje  maszyn tego typu w bezpośredniej okolicy. Prawie 16 milionów osób do najbliższego punktu ma ponad 10 minut pieszo. To może z kolei stanowić szansę dla właścicieli sklepów niezależnych na zwiększenie sprzedaży. Czy warto postawić automat przy sklepie?

Zakupy online

W 2020 roku blisko 80% Polaków dokonało zakupów w internecie, co automatycznie przełożyło się również na dynamiczny rozwój branży kurierskiej[1]. Automaty paczkowe – po raz pierwszy w historii – były chętniej wybieraną formą dostawy zakupów niż usługi kurierskie. Jak wynika z raportu Gemiusa, aż 61% ankietowanych w 2020 roku korzystało z maszyn przesyłkowych. Porównując do roku 2019, jest to wzrost o 9 p.p.[2]

Dlaczego automaty paczkowe okazały się sukcesem?

Liczba tego typu maszyn w Polsce wynosi już co najmniej kilkanaście tysięcy i stale rośnie. Wygodny dostęp do punktów odbioru ma już ponad 20 milionów Polaków[3]. Niekwestionowanym liderem na rynku dostaw jest aktualnie firma InPost, do której należy 45% wszystkich dostępnych maszyn. Coraz częściej są one obecne również w centrach handlowych, a także przy lokalnych sklepach spożywczych – m.in. sieci Delikatesy Centrum[4].

Samoobsługowe punkty odbioru paczek, dostępne całodobowo, umożliwiają wygodny i szybki odbiór przesyłek w dogodnym dla klienta terminie. Automaty te cechują się funkcjonalnością, wygodą i elastycznością. Dodatkowo korzystanie z nich jest opcją bezpieczną, co w dobie epidemii jest szczególnie istotne. Ponadto są rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż dostawy kurierskie. Doceniane są przez klientów również ze względu na niższy koszt przesyłek[5].

Automaty paczkowe – obszar wciąż rozwojowy

Gęste sieci automatów paczkowych to cecha dużych miast, z wysoką gęstością zaludnienia. Jak się jednak okazuje, w wielu miejscach w Polsce – również w miastach – wciąż brakuje punktów odbioru w dogodnej dla mieszkańców odległości. Prawie 16 milionów osób jest poza zasięgiem 10-minutowego spaceru do najbliższego automatu. Jest to wyraźny sygnał, że w tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia. W województwie mazowieckim i śląskim mieszka najwięcej osób, które nie mają dostępu do maszyn przesyłkowych w bezpośredniej okolicy1.

Dlaczego warto mieć paczkomat przy sklepie?

Współpraca z InPost i zwiększenie liczby paczkomatów przy sklepach naszej sieci pomaga niezależnym przedsiębiorcom w budowaniu konkurencyjności placówek w swojej okolicy. To duża wygoda dla robiących zakupy, a dla naszych franczyzobiorców szansa na zwiększenie liczby klientów, czy w praktyce po prostu większą sprzedaż – mówi Ewa Borowska, członek zarządu Delikatesy Centrum.

Konsument, który odbierze przesyłkę z automatu paczkowego, chętniej zajrzy do sklepu w jego pobliżu. Jest bardziej prawdopodobne, że zrobi zakupy w danej placówce – co może przyczynić się do rozwoju lojalności. Według badań współczynnik współkupowania wynosi 30% - taki odsetek osób przy okazji korzystania z punktów odbioru robi zakupy w sklepie po sąsiedzku. Właśnie dlatego warto rozważyć postawienie automatu przy swojej placówce!

Jak zgłosić nowe miejsce pod automat paczkowy?

Aby wynająć powierzchnię pod taką maszynę, Twoja nieruchomość musi spełnić określone wymagania. Minimum 4 m2 wolnej przestrzeni, ze stałym dostępem do zasilania, zasięgiem GSM i możliwością całodobowego użytkowania to warunki konieczne. Jeśli Twoja posesja spełnia wszystkie powyższe warunki, poprzez stronę internetową InPost możesz zgłosić swoją lokalizację, wypełniając zawarty tam formularz.

Obecność automatu w bezpośredniej okolicy Twojej placówki może przynieść Ci dodatkowe korzyści. Odpowiednia lokalizacja urządzenia przyczynia się do zwiększenia ruchu w jego obrębie, a w efekcie zwiększa liczbę potencjalnych klientów sklepu. Ponadto, wynajmując przestrzeń pod maszynę przesyłkową, możesz czerpać korzyści finansowe ze względu na udostępnianie własnej przestrzeni. Zgłoś swoją lokalizację, wynajmij teren i zarabiaj, uzyskując dodatkowe profity!

[1] Raport 2021: Automaty paczkowe i punkty odbioru w Polsce - nowa rzeczywistość świata dostaw. https://www.telepolis.pl/images/2021/08/raport-punkty-odbioru.pdf, dostęp online: [26.11.2021]

[2] https://antyweb.pl/inpost-paczkomaty-pobily-w-popularnosci-dostawy-kurierem, dostęp online: [26.11.2021]

[3] https://handelextra.pl/artykuly/249790,kantar-89-e-klientow-wybiera-paczkomaty, dostęp online: [26.11.2021]

[4] https://300gospodarka.pl/news/paczkomaty-inpostu-w-delikatesach-centrum-880-paczkomatow-znajdzie-sie-przy-sklepach-sieci , dostęp online: [26.11.2021]

[5] https://inpost.pl/aktualnosci-paczkomatyr-najczesciej-wybierana-forma-dostawy-wyprzedzily-kurierow, dostęp online: [26.11.2021]

       

Podobne artykuły